Yürüyerek Fit Kalmak Mümkün Mü?

Bilimsel araştırmalar fiziksel egzersizlerin sağlığımıza pozitif etki sağlayabilmeleri  için iki temel gruptan birine uygun olmaları gerektiğini söylüyor.

Kısa Süreli Ve Yoğun Egzersiz Programları

Eğer yaşınız genç, herhangi bir sağlık probleminiz yok ise bir de spor için çok fazla vakit ayıramıyorsanız bu egzersiz programları tam size göre olacaktır. Kalp atışlarınızı bir dakika içinde max seviyeye çıkarmayı hedefleyen bu programlar sayesinde kısa sürede çok fazla kalori harcamanız mümkün olmaktadır. Fakat bu egzersiz programı pek çok kişiye uygun sayılmaz. Özellikle 40 yaş üstü, tansiyon problemi ya da fazla kilo problemi gibi özelliklerden birini bile taşıyorsanız doktorunuza danışmadan böyle bir programa dahil olmamanızı tavsiye ederiz.fit kalma yolları, yürüyerek sağlıklı kalma, sağlıklı kalma yolları

Uzun Süren Hafif Tempolu Egzersizlerin Etkisi

Bu tarz egzersiz grubu hayatın tadını çıkarmaya kararlı, her anını dolu dolu yaşayan bireyler için biçilmiş kaftan olduğunun söyleyebiliriz. Uzun süren yürüyüşler, yoga, plates gibi egzersizler bu programın demirbaşları arasında. Bu egzersiz grubu her yaş ve kiloda birey için uygulanabilir ve basit çözümlerle hayatımızda yerini alabilir. Uzmanlar günde en az 10.000 adım atmanın sağlıklı bir birey olmanın temel şartlarından biri olduğunu dile getiriyor. Hafif tempolu yürüyüşlerinizi belediyelerin yürüme parkurlarında, sahillerde ya da sadece kendi mahallenizde dolaşarak bile yapılması mümkündür. Hiçbir maliyete sebep olmayan bu egzersiz sayesinde günlük 10.000 adım hedefinize ulaştığınızda kendinizi çok daha dinç ve dinamik hissedeceksiniz. Düzenli beslenme ile desteklendiğinde kilo verimini de hızlandıran yürüyüş sayesinde kas kütlenizde de gözle görülür bir artış olacaktır. Bu bazal metabolizma hızınızı da yükseltmenizde yardımcı olacak. Yürüyüşün faydaları sadece bedeninizle de sınırlı değil. Düzenli yapılan yürüyüşlerin hafif ve orta düzeyli depresyon tedavisinde oldukça faydalı olduğuna dair bulgular da mevcut.

Özellikle bu yürüyüşleri bir arkadaşınızla paylaşma sosyal tatmini de arttıracaktır. Eğer arkadaş çevreniz size eşlik edemeyecek kadar tembel ise, barınaklardan minik bir köpek sahiplenip, düzenli yürüyüşlere onu da dahil ederek harika anlar paylaşabilirsiniz. Unutmayın bedensel ve ruhsal sağlık için yapabileceğiniz en basit ama en etkili şeylerden biri adım atmak. Yakın mesafelere yürüyerek gidin, sosyal programlarınıza uzun yürüyüşleri de katın. Hayatın tadını adım adım çıkarın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*