Yoğurt Neden Sünüyor?

Ev yapımı yoğurdu uzama nedenlerine geçmeden önce yoğurdun sünmesi ne demek sorusuna değinmek istiyoruz. Sünme yoğurdun uzaması diye tabir ettiğimiz olay yoğurdu oluşturan bakterilerin mayalanmayı tam gerçekleştirememesinden oluyor. Bu durumda yoğurt sümüksümü ve cıvık bir yapıda kalması yoğurdun sünmesi denilir. Evde yapılan doğal yoğurdun sünmesinin bir değil birkaç nedeni bulunuyor. Bu nedenleri şu şekil de sıralayalım;yoğurt sünmesinin nedenleri, yoğurt neden süner ve nasıl önlenir, yoğurt sünmesini önleme

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki yoğurt mayalamak için kullanacağınız bir kaşık yoğurdun hazır değil doğal evde mayalanmış yoğurt olması gerekiyor. Yani hazır yoğurt kullanılarak mayalanan ev yoğurdunun sünmesi mümkün olasılık ve sizi yoğurttan çok fazla tiksindirecek bir durumdur. Özellikle de çocuklar bu durumdan sonra ev yoğurdunu yemeyebilir. Evde doğal yoğurt mayalarken kullanılacak olan yoğurdun hazır yoğurt olmamasına özen göstermelisiniz. Aynı zaman da kullanılan yoğurda dikkat edileceği kadar kullanılan süte de dikkat edilmesi gerekir. Kesinlikle inek sütü kullanılmalısınız. Hazır pastörize edilmiş süt ile zaten kesinlikle yoğurt mayalanmıyor. Ancak inek sütü kullanmak da yoğurdun sünmemesine engel olacak diye bir durum söz konusu değil. Eğer ki kullandığınız inek sütü gebe bir inekten sağılmış ise yapmış olduğunuz ev yoğurdu çok yüksek olasılık ile süner. Yani yoğurt mayalayacağınız sütün gebe bir inekten sağılmamış olduğuna dikkat etmelisiniz.

Birde mayalanacak olan sütün çok sıcak olmaması durumu mayalanan yoğurdun sünme sebeplerinden biridir. Ayrıca yoğurt mayalamak için kaynatılan sütün çok aşırı derece de kaynamış olmalıdır. Aksi takdir de mayaladığınız yoğurt süner sütünüz de çöpe gider. Ev de yoğurt mayalar iken bu küçük gözüken fakat en önemlilerinden biri olan ayrıntıya dikkat çok dikkat edilmesi gerekir. Özellikle son olarak antibiyotik verilen bazı inekler bulunur. Bu ineklerin sütünden de yoğurt mayaladığınız zaman mayalamış olduğunuz yoğurt sünecektir. Bahsettiğimiz sebeplerden en fazla dikkat etmeniz gereken aldığınız inek sütünün gebe olmayan bir inekten sağılmış olması ve antibiyotik kullanmayan bir inekten sağılmış olması konusudur. Belirttiğimiz iki nedene dikkat edilirse kesinlikle mayaladığınız yoğurt sünmez.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*