Yaşlılık Çağında Düşme ve Tedavisi

Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Davut Yasmin“Kırıklar yaralanmada önemli bir rol oynuyor. Bu kırıklardan en yaygın olanı kalça ve önkol kırıklarıdır. Yaşlılarda kırıklar hayati önem taşır. Bu nedenle kırıklar yaşlılarda kırklı yaşlarındaki normal yetişkinlere göre biraz daha farklı tedavi ediliyor ”dedi.yaşlılık

Daha yaşlı kırıklar için birincil öncelik hastayı mümkün olan en kısa sürede yataktan çıkarmaktır.

Yaşlı hastalarda kırıkların birincil önceliği, hastayı mümkün olan en kısa sürede harekete geçirmektir; Anadolu Sağlık Merkezi’ndeki ortopedi ve travmatoloji uzmanları ayağa kalkıp icra edeceklerini belirterek: “Kırık nedeniyle hasta yatakta ne kadar uzun süre kalırsa, kırık nedeniyle oluşan komplikasyonlardan ölme riski o kadar yüksektir. Çalışmalar, kalça kırığı olan yaşlı hastalarda osteoporozun (kemik erimesine bağlı) yaşam beklentisinde yüzde 20’lik bir azalma ile sonuçlandığını göstermiştir. Daha eski kırıklarda kırığın komplikasyonları da kırığın kendisi kadar ölümcüldür. Bu nedenle yaşlı hastalarda kırıklarda daha çabuk ayağa kalkmasını sağlayan kırık tedavileri tercih edilmektedir. Örneğin 20-30 yaş arası bir hastada neredeyse tüm kalça kırıkları bir implant (vida, plaka, çivi) ile iyileşmeye çalışılır; “Yaşlı hastalarda bir kırığın protezle onarılması (yani kırılan parçanın çıkarılması ve yapay bir metal implantın değiştirilmesi) kırık tipine bağlı olarak tercih edilebilir” dedi.

Kemik erimesi kırık oluşumuna katkıda bulunur

Yaşlı hastalardaki çoğu kırığın osteoporozdan (osteoporoz) kaynaklandığını iddia eden Dr. Davut YasminOsteoporoz; Bu, kırık cerrahisi sonrası kullanılan implantlarda% 20’lik bir başarısızlığa (kırılma, kırığı yeterince tutamama) neden olur. Böylece standart tedaviye ek olarak diğer kemik dokusundan kemik nakli, kemik çimentosu, kemik çimentosu ve kırık kısaltması eski hasta kırıklarının tedavisinde daha stabil fiksasyon yapmak ve kaynamayı güçlendirmek için kullanılabilir.

Davut Yasminsözlerine şöyle devam etti: “Yaşlı hastaları kırıklardan korumak için yaşlılarda düşme nedenleri arasında sıralanan nedenleri önlemek gerekiyor. Bu, bazı koruma önlemleri gerektirebilir.

Özellikle halı, kilim gibi takılabilecek, düşebilecek veya yere sabitlenebilecek eşyaların kaldırılması.

Kişiyi dengeyi korumak için baston kullanmaya teşvik edin

Bir kişinin gözlerinin incelenmesi ve görüşünün iyileştirilmesi

Evinizde geceleri gece aydınlatmasını kullanmak

Banyolar ve tuvaletler yaşlılar içindir, bu nedenle zeminler kuru ve tutacaklar duvara tutturulmuş olmalıdır.

Geceleri yatağın yanında bir yürüteç var

Mümkünse kişinin yattığı yer ile tuvalet, banyo arasındaki mesafeyi azaltın.

Kaymaz terlik kullanılması tavsiye edilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*