USB Bellek Şifrelemesi Nasıl Yapılır?

Geniş depolama alanı sunan USB bellekler, çeşitli işlevlerle günlük hayatınızı kolaylaştırıyor. Farklı kullanımlara uyum sağlayan USB bellekler, pratik yapıları sayesinde hayatın birçok alanında oldukça fazla yer kaplıyor. USB bellekler geçmişten günümüze kadar çeşitli depolama ve hız seçenekleri ile kullanılmıştır. Artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte USB sürücüler çok daha fazla depolama ve hız seçeneği sunuyor.usb bellek şifreleme, usb nasıl şifrelenir, usb bellekler ve şifre koyma

USB sürücülerdeki özellikler ve donanım farklılıkları birçok kullanıcının dikkat ettiği detaylardır. Ana olanlar, depolama tesisindeki güvenlik ve depolama koşullarıdır. Birçok kullanıcı, iş ve diğer amaçlar için USB sürücülerden yardım alabilir. Bu gibi durumlarda, çalışma alanı ile ilgili gizli bilgi ve belgelerin korunması gerektiğinden USB belleğin şifrelenmesi gereklidir. Birçok kullanıcı, belleği şifrelemenin zor bir iş olduğunu düşünebilir. Aşağıda, USB belleğinizi şifrelemek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bazıları verilmiştir.

BitLocker ile USB belleği şifreleme

Windows 10’daki BitLocker, kullanım kolaylığı ile USB sürücünüzü şifrelemeyi pratik hale getirir. Şifreleme için şu adımları takip edebilirsiniz.

USB sürücünüzü bilgisayarınıza bağlayın.

Cihazda bu bilgisayar bölümüne girin ve USB sürücüsüne sağ tıklayın.

Görüntülenen ekranda BitLocker’ı Aç’ı tıklayın.

“Diskin kilidini açmak için parola kullan” seçeneğine tıklayarak şifrelemeyi başlatın. Bu adımdan sonra İleri’ye tıklayın.

Ardından “Tüm Sürücüyü Şifrele”ye tıklayın ve “İleri”ye tıklayın.

Buradan “Uyumlu Mod” kutusunu işaretleyin ve “Şifrelemeyi Başlat” diyerek işlemi sonlandırın.

USB belleği VeraCrypt ile şifreleme

Bilgisayarınızda yüklü olan standart güvenlik uygulamaları ile USB şifreleme işlemini yapmak istemeyebilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan VeraCyript ile kolayca şifreleme yapabilirsiniz.

İlk olarak “Create Volume” butonuna tıklayarak işlemi başlatın. Ardından “sistem dışı bölümü / diski şifrele” seçeneğiyle ilerleyebilirsiniz.

“Standart Veracrypt Birimi” bölümüne geçin.

Bu adımdan sonra şifrelemek istediğiniz sürücüyü seçin ve sırasıyla Tamam ve İleri’ye tıklayın.

“Bölümü yerinde şifrele” seçeneğiyle devam edin.

Bu adımdan sonra bir şifreleme yöntemi seçin ve bir şifre belirleyin.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra USB belleğiniz şifrelenecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*