TESETTÜR KIYAFETLERİNİN DİĞER KIYAFETLERDEN FARKI NEDİR?

Tesettür giyim, muhafazakâr yaşamı prensip olarak benimsemiş, İslamın gerektirdiği kurallara uygun bir yaşam süren bayanların giyim tarzıdır. Bu giyim ürünlerinin hitap ettiği kesim tesettürlü bayanlar olmasına rağmen, son yıllarda tesettür giyim ürünlerinin üretimindeki çeşitlilik ve bu alanda öncülük eden firmaların sayıca artmış olmasından dolayı, çok daha geniş bir kesime hitap eden giyim ürünleri haline geldiğini söylersek yanılmış olmayız. Tesettür giyimin diğer kıyafetlerden farkı vardır. Öncelikle tesettür kıyafetlerinin hedef kitlesi muhafazakâr kesimdeki bayanlar gibi görünse de aslında tüm bayanlara hitap edecek şekilde üretilen ürünlerdir. Normal giyimdeki kıyafetlere baktığımız zaman, onlar da herkesin kullanımına açık bir şekilde tasarlanıp üretiliyor gibi görünse de, çoğunlukla tesettür giyimi benimsemiş olan bayanların tercih edebileceği kıyafetler değildir. Tesettür kıyafetlerin farkları, tesettür giyim tarzının farkları, tesettür giyim kıyafetlerinin özellikleri

Tesettür kıyafetlerini diğer kıyafetlerle kıyasladığımız zaman, şunu açıkça görebiliyoruz ki; normal giyim ürünleri tesettür giyimi benimseyen bayanlara hitap etmiyor. Ancak diğer taraftan baktığımızda, tesettür giyim ürünlerinin tüketiciye sunulduğu mağazalarda her yaştan ve her kesimden bayana hitap edebilecek kıyafetlerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Tesettür kıyafetlerinin normal giyim ürünlerinden ayrılan bir diğer tarafı da, çok fazla üretilmiyor olması yani her bayanın üzerinde görülen kıyafetlerden olmamasıdır. Çünkü bu kıyafetler özel tasarlanıp üretilen ürünlerdir. Dolayısıyla normal giyimdeki gibi fabrikasyon üretim olmadığından her bayanın üzerinde görebilecek kıyafetlerden değildir. Normal kıyafetlere kıyasla tesettür giyimdeki elbiselerin kesimi daha geniş ve boldur. Amaç vücut hatlarını geri plana atmak, mümkün mertebe gizleyebilmektir. Kapalı bayanların rahat edebilmesi için, rahatsız edici bakışlardan kurtarılabilmesi esas alınarak tasarlanır. Ayrıca tesettür kıyafetler diğer giyim ürünlerinden farklı olarak aşırı ince kumaştan üretilmezler, transparan değillerdir ve vücudu sarıp sarmalamazlar. Normal kıyafetlere baktığımız zaman bunun aksini rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Neyi kastediyoruz? Tabii ki dar ve vücudu saran kesime sahip olan kıyafetleri.

Netice itibarıyla baktığımız zaman, tesettür kıyafetleri her kesimden bayanın kullanabileceği tasarımdaki ürünler iken, normal giyim ürünleri sadece belli bir kesimdeki bayanlara hitap eden giyim ürünlerinden oluşmaktadır. Özellikle tesettür giyimde yer alan pantolon, gömlek, ceket, kaban ve etek gibi giyim ürünleri her kadın tarafından sıklıkla tercih edilen kıyafetlerdendir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*