Spinal enjeksiyon ne demek?

Doktor, hastanın ağrısını hafifletmek için omurgaya bir enjeksiyon önerebilir. Bu süreç, iltihabı (şişme ve tahriş) azaltarak ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Aynı zamanda enjeksiyon kişinin belini ve sırtını uyuşturabilir ve doktora ağrının kaynağını söyleyebilir.spinal enjeksiyon, spinal enjeksiyon nedir, spinal enjeksiyon niçin yapılır

Enjeksiyon için hazırlık evresi

Spinal enjeksiyon hastanede yatmayı gerektirmeyen bir işlemdir. Enjeksiyondan önce size sağlığınız hakkında sorular ve işleme nasıl hazırlanacağınız konusunda talimatlar sorulacaktır. Aldığınız ilaçları listeleyin (kan sulandırıcılar, ağrı kesiciler, reçetesiz satılan ilaçlar, şifalı otlar ve diyet takviyeleri). İşlemeden önce biraz kırpmanız gerekebilir. Lütfen doktorunuza sorunuz.

Alerjiniz olan şeylerin bir listesini yapın.

Randevunuza alışık olduğunuz acıyla gelmek iyi bir fikirdir. Bu, enjeksiyonun ağrınızı bloke edip etmediğini belirlemeyi kolaylaştırır. Bu nedenle spinal enjeksiyonlara bazen “tıkanmalar” denir.

Omurganıza enjeksiyondan altı saat önce oruç tutmanız ve dehidrasyondan kaçınmanız gerekebilir. Bu konuda sağlık personelinden bilgi alabilirsiniz. Şeker hastalığı ilaçları alıyorsanız, işlem öncesi ve sonrasında ilacın dozunda değişiklik olabileceğinden doktorunuza bunu mutlaka söyleyin.

Röntgen, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme gibi filmlerinizi işlem günü yanınızda getirin.

Örneğin sağlığınızda bir değişiklik varsa; Grip, soğuk algınlığı veya diğer tıbbi durumlarınız olup olmadığını doktorunuza söylemeniz önemlidir. Duruma göre doktorunuz işlemi ertesi gün yapmak isteyebilir. Herhangi bir nedenle işlemi iptal etmeniz gerekirse, lütfen mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu bilgilendiriniz.

Riskler ve Komplikasyonlar

Her tıbbi müdahalede olduğu gibi riskleri ve faydaları olduğu gibi spinal enjeksiyonların da bazı riskleri ve komplikasyonları vardır. Onların arasında;

Baş ağrısı

Kanama (nadir)

Enfeksiyon mümkündür (nadir).

Diğer işlemlerin farklı riskleri olabilir. Durumunuzla ilgiliyse, doktorunuz bunları sizinle görüşecektir. İşlem sırasında İşlem genellikle kısadır ancak enjeksiyonun sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için işlem sırasındaki konumunuz çok önemlidir. Bu arada, kalp atış hızınızı ve nefesinizi takip etmek için size bazı cihazlar bağlanabilir.

Floroskopi (X-ışını taraması) genellikle iğnenin tam yerini belirlemek için kullanılır. İğnenin konumunu doğrulamak için kontrast madde enjekte edilebilir. Ağrının giderilmesi için lokal anestezikler (lidokain, bupivakain vb.) ve/veya steroidler (iltihabı azaltmak için) uygulanır. Enjeksiyon bölgesine küçük bir bandaj koyabilirsiniz.

İşlem sonrası;

Enjeksiyonlarınızdan sonra dinlenme alanında vakit geçirmeniz gerekebilir.

Sizi bir monitöre bağlayabilir ve sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için yaşamsal belirtilerinizi kontrol edebilirler.

Ayrılmadan önce bazı formları doldurmanız istenebilir.

Sizi sık sık eve götürecek birine ihtiyacınız olabilir.

Ağrı olursa enjeksiyon bölgesine 10-20 dakika buz uygulanabilir. Cildinizi buzla haşlamamak için buzla cildiniz arasına bir havlu koyun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*