Sivilcesiz bir yüz ile cilt için yapılması ve yapılmaması gerekenler neler?

Sivilce Tedavisi

Aknelerin cildin sebum üretiminin dengesizleşmesine bağlı olarak orataya çıktığı düşünülecek olursa, sivilcesiz bir cilt için ilk etapta yapıması gereken yüksek yağ oranlı besinlerden ve yiyeceklerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Bir kaç başlıkta sıralamak gerekirse;sivilcesiz yüz için yapılması gerekenler, sivilce oluşumunu engelleme, sivilcesiz yüz için neler yapılmalı

  • Aknelerin şiddetlenmesine sebep olacak şekilde ve sıcak suyla cildinizi ovalamayın.
  • Sivilcenizi sıkmayın! Çünkü bu enfeksiyonun yayılmasına neden olur.
  • Cildinizi yüksek ısı ve güneş ışınlarına maruz bırakmayın. Güneşteki UV ışınları, ciltte kuruluk, kaşıntı ve kabarmaya sebep olur. Ama en kötüsü cilt kanserine yol açar.
  • Gözeneklerin tıkanmasına ve cildi kaplamasına yol açan yağ bazlı kozmetik nemlendiriciler kullanmayın.

Bununla beraber Akne probleminin büyük oranda kozmetik ürünlerin yoğun kullanımına bağlı olarakta gelişebildiği unutulmamalı ve mümkün oldunuca az kozmetik ürün kullanılmalı ve temizliği kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bu noktada Lavanta ve Gül suyu gibi doğal esansiyel suların içine Laktik ve Glikolik asit ekleyerek hem etkiğli bir peeling ürünü elde edebilir hemde güçlü bir makyaj temizleyicisi olrak kullanabilirsiniz.

Ergenliğe Bağlı Gelişen Sivilceler

Ergenlik sivilcelerinde ise sivilcelerin ilk ortaya çıkmaya başladıkları süreçte sebum sengesinin sağlanması ve P acnises bakterisinin olağan halinin stabil kalmasını sağlamak açısından yine yağlı yiyecek tüketiminine dikkat etkem kesinlikle çok önemli ancak önüne geçilemeyen ve ilerleyen sivilce semtomlarında Özellikle şu toniğin uygulanması etkili sonuçlar verecektir.

Sivilce Toniği için: 200 gr kolanya ve 10 gr salisilik asit kolanya şişesinde iyi homojenize olacak biçimde bir kaç dakika boyunca çalkalanmalıdır. Salisilik asitin alkolde çözülebildiğini unutmadan su yada farklı solisyonlarla karıştırılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Sivilcelerin salisilik asit ve alkoün etkisiyle kurutulacağı bu peeling yöntemi , her uygulamada sivilceli bölgede 5 dakika kadar kalaması sağlanarak yapılmalı ve ardından suyla cilt terapi edilerek temizlenmelidir. cilt dengesinin sağlanması ve sivilcelerin yok edilmesi tedavisinde sivilce peelingi 3 günlük aralarla sivilcelerin yok edilmesine kadar düzenli kullanılmalıdır.

iyileşme sürecini hızlandırmak açısından çinko oksit üoranı yüksek pişik kremleri ve B5 bepantenol gibi cildi destekleyen vitaminlerin kullanılmasınında yararı göz önünde bulundurularak bu uygulamalarada önem verilmeli.

Sivilce Tedavisinde Roaccutane Kullanımı

ileri akne sıkıntılarında en son tercih edilmesi gereken bir tedavi yöntemi olarakl Roaccutane kullanımı dikkat ve özen gösteren bit ilaçlı tedavi yöntemidir. Vücudun sebum üretimini kontrol altına alan bu ilacın muaadilleri olmakla beraberaber, doktor tavsiyesi almadan kullanımının sakıncalı olduğu unutulmamalı.

İlacı Özellikle vücudun yağ üretim mekanizmalarının dengesini sarstığı ve iç organların buna bağlı olarak ciddi anlamda baskılandığı düşünülecek olursa, cilt dengesinin sağlanması açısından destekleyici uygulamalarında mutlaka kullanılması gerektiğide hatırdan çıkarılmamalıdır.

Genel olarak akne problemlerinin ilk süreçlerde gereken ilginin gösterimeyişine bağlı olarak kroniklaştiği unutulmamalı, doa kozmetikten edinebileceğiniz ve cilt lavanta yada gül suyu esansiyel sularla sık sık temizlenmeli, nem dengesinin sağlanması açısından E vitamini gibi Yine doa kimyada saf formunda bulunan vitaminlerle cilt bakımının yapılması ihmal edilmemelidir.

Konumuzla alakalı olarak sivilce izlerinin ve bir çok cilt probleminin giderilmesinde “Kimyasal Peeling”  yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulayarak yazımıza son veriyoru. ayrıntılı bilgiye başlığı tıklayarak ulaşabileceğinizi hatırlatır, iyi okumalar dileriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*