Şeffaf diş teli mi yoksa metal diş teli mi daha iyi?

Ağzında çapraşık dişler olanlar diş teli tedavisine başvururlar. Diş teli tedavisi birçok farklı çeşitte uygulanabilir. Diş teli tedavisi sırasında ağızda diş teli tedavisine ait aparatların abartılı şekilde görünmesini kimse istemez. Bu nedenle insanların istekleri dikkate alınarak şeffaf diş teli tedavisi ortaya çıkartıldı.  Ancak insanlar bu tedavinin sağlıklı sonuçlar verip – vermediği konusunda bazı endişeler taşıyorlar.  Bu nedenle tedaviye başlamadan önce uzmanlardan bilgi almak ve gerekli araştırmaları yapmak oldukça önemli bir hal alıyor.şeffaf diş teli, şeffaf diş teli avantajları, şeffaf diş telinin avantajı nedir

Metal diş teli kullanımı son zamanlarda azalmaya başladı buna paralel olarak da şeffaf diş teli kullanımı artmaya başladı. İnsanların görselliğe karşı gösterdiği haysiyet şeffaf diş telinin yapılışına vesile olmuştur ya da hayata geçmesini hızlandırmıştır. Metal diş teli takımı braketlerin ön yüze takılmasıyla gerçekleşirken şeffaf diş teli takımı braketlerin dişin arka yüzünde yani boğaza bakan tarafa takılmasıyla yapılır. Şeffaf diş teli için kullanılan diğer adlar ise görünmez diş teli ve invisaligndir.  Farklı isimlerle kullanılması halinde kafa karışıklığı yaşanmaması için özellikle invisalign tedavisinin görünmez diş teline işaret ettiğini bilmek gerekiyor.

Geleneksel yöntem dışında indirekt bonding yöntemiyle de diş teli tedavisi gerçekleştirilir. İndirekt bonding ile yapılan tedavilerde ağza uygun bir kalıbın üstüne braketler yapıştırılır. Bu yöntemde de istenilen görsellik sağlanabilir. Kalıbın üstüne kullanılacak braketlerin şeffaf braket tercih edilmesi görsellik açısından tatmin edici olabilir. Çıkarılır – takılır bir yöntem olduğu için tedavi süresini uzattığı konusunda görüşler vardır.

Metal diş teli geleneksel yöntemin bir ürünüdür. Metal diş teli kullanımı daha öncede belirttiğimiz gibi şeffaf diş telinin kullanımının artması ile birlikte azalmaya başladı. Şeffaf diş telinin tercih edilmesinin nedeni görüntü açısından insanın kendisini rahat etmesini sağlıyor olması. Görünmez diş teli mi metal diş teli mi sorusuna verilecek çok fazla cevap var. Bu nedenle bu tercihi dertlerimizi anlatarak derman bulması için doktora bırakmak en doğrusu gibi gözüküyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*