PLASTİK CERRAHİ ALANINDA EN SIK GERÇEKLEŞİRİLEN AMELİYATLAR

Plastik cerrahi, kişilerin vücutlarıyla ilgili şikâyetçi oldukları detayları değiştirmek ve düzeltmek ya da çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek amacıyla genellikle organların görünümüyle alakalı olan ameliyatları kapsar. Plastik cerrahinin özelleşmiş bir dalı olan estetik cerrahi daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu operasyonlar çok çeşitli türdeki ameliyatları kapsamaktadır. Örneğin kaş kaldırma, kaş indirme, elmacık kemiği belirginleştirme, dudak ameliyatları, burun ameliyatları (genişletme, indirme, kaldırma gibi) gibi yüz ameliyatlarının yanı sıra, karın ve kalçada yağ aldırma, kalça şeklini değiştirme ameliyatları, yüz gerdirme, alın gerdirme, göğüs ameliyatları (büyütme, küçültme, kaldırma gibi) da estetik ameliyatları arasında sayılabilir.plastik cerrahi ameliyatları, en sık yapılan plastik cerrahi operasyonları, plastik cerrahide en fazla yapılan ameliyatlar

Bu ameliyatlar arasında en yaygın olarak yapılanı cinsiyet farkı olmaksızın burun ameliyatlarıdır. Bu demektir ki hem erkekler hem de kadınlar arasında estetik gürünüm amacıyla ya da sağlık sorunları nedeniyle en çok uygulanan ameliyat çeşidi burun operasyonlarıdır. Burun operasyonları, burun daraltma, kaldırma, indirme, burun kemiğini düzeltme gibi ameliyatları kapsamaktadır. Bazı estetik cerrahisi ameliyatlarındaysa cinsiyet farkı görülmektedir. Bazı operasyon yalnızca ya da çoğunlukla bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Estetik ameliyatlarının kadınlar tarafından daha fazla tercih edildiği genel itibariyle doğru olsa da bu erkeklerin hiç tercih etmediği anlamına gelmez. Az önce bahsedildiği gibi burun ameliyatları hem erkekler hem de kadınlar arasında en çok gerçekleştirilen ameliyat çeşididir.

Burun ameliyatlarının yanı sıra ülkemizde sıklıkla gerçekleştirilen diğer estetik ameliyat çeşitleriyse şöyledir: Göğüs operasyonları (büyültme, küçültme ve kaldırma), yüz operasyonları (özellikle göz kapağı operasyonları), yağ aldırma operasyonları, yüz gerdirme ve gençleştirme operasyonları ve de kulak kepçesi düzeltme operasyonlarıdır. Bu ameliyatlar için genellikle 18 yaş sınırı aranmasına rağmen kulak kepçesi ameliyatları çocuklara da yapılabilmesi itibariyle diğerlerinden farklıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*