Pirelerin Gündelik Hayata Etkileri

Pireler, delici parçaları olan ağzıyla insanların ve bazı hayvanların kanını emerek yaşayan, üç çift bacağıyla iyi sıçradığı için kolay yakalanamayan, bir canlıdan ötekine mikrop taşıyabilen, çok zararlı, küçük, asalak böcek türleridir. Fiziksel özellikleri bakımından 30 cm’ye kadar sıçrayabilme özelliğine sahip olan pireler kolaylıkla yakalanmadığı gibi öldürülemezler de.pirelerin hayata etkisi, pirelerin hayata etkisi nedir, pirelerin yaşama etkisi

Genellikle kedi, köpek gibi evcil hayvanların tüyleri arasında yaşayan pireler kan emici olduğundan üzerinde yaşadığı hayvandan aldığı parazit ve bakterileri insana taşıyarak hastalığa sebep olur. Hayvandan insana veya insandan insana hastalık bulaştırma riskleri son derece yüksektir. Pirelerin en sevmediği ortam düzenli, aydınlık, ferah ve temiz ortamlardır. Yaşadığınız alanı bu şekilde dezenfekte etmeniz pirelerle bir seviyeye kadar mücadele etmenizi sağlar. Aynı zamanda elma sirkesi, limon suyu, lavanta ve softa tuzu gibi tatlar ve kokular pirelerin sıklıkla kaçtığı tedbirler arasında yer alır. Bu tür önlemlerle pireleri yaşam alanlarınızdan bir nebze uzak tutmayı sağlasanız bile hızla yayılan bu türler ile mücadele etmeniz pek mümkün değildir.

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı belge ve izinlere sahip ilaçlama firmalarından pire ilaçlama hizmeti alarak bu sorundan en kısa ve güvenilir şekilde kurtulmanız mümkün. Günümüzde pire, haşere, fare gibi uğraşılması zor ve kolay olmayan birçok canlı türüne karşı ilaçlama hizmeti veren bu firmalar insanların en büyük yardımcıları haline gelmiştir. Herhangi açık veya kapalı alanda yapılabilecek olan ilaçlama hizmeti fabrikalarda, okullarda, iş yerleri ve evlerde uygulanabilir.

Uzman ekip tarafından pire şikayeti olan bölgede yapılan keşif sonrasında ilaçlanacak alanın büyüklüğü kontrol edilir. İlaçlama uygulanacak pirenin cinsi ve ilaçlama türü konuları saptandıktan sonra ilaçlama işlemine geçilir. Titizlikle uygulamayı yürüten ekibin işi sonlandırmasından sonra bir süre evde derinlemesine temizlik yapılmamalı.  İşlem bitiminde, şikayet edilen ortamda herhangi bir pire sorunu kalmayacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*