Oyuncak Seçimi

Oyun, çocukların hem eğlenip hem öğrendiği, gerçek hayatta yüzleşecek sorunlara çözüm getirebilme yetisini kazandıran, zihinsel ve fiziksel kapasitelerini geliştiren bir faaliyettir. Oyuncak ise, bu çağdaki çocukların oyunları esnasında kullanmaları üzerine tasarlanmış her türlü araç ve gereç olarak tanımlanabilir. Aslında bir çocuğun oyuncak seçimi için mutfak dolaplarında bulunan tencere ve tavaları da tercih ettiği hemen hemen her anne tarafından gözlemlenebilir. Çocuğun inanılmaz hayal gücü her türlü eşyayı bir oyuncağa çevirebilmesini de mümkün kılmaktadır.çocuklar için oyuncak seçimi, oyuncak alırken dikkat edilecek şeyler, oyuncak alırken dikkatli olunmalı

Bazı ebeveynler, özellikle bazı titiz anneler çocuğunun evdeki eşyaları kendine oyuncak edinmesini istemezler, böyle durumlarda aşırı tepki verirler. Halbuki çocuk kendi gelişimi için en doğru olanı yapıyordur. Bu gelişimi kendiliğinden yaşamak isteyen çocuğun bu oyuncak seçimi yönelimini engellemek çocuğun öğrenme ve keşfetme heyecanını zamanla yitirmesini sağlar. Sonuç olarak, çok titiz, kontrolcü ve düzenli bir anne tarafından yetiştirilen çocukların sessiz, tembel ve üşengeç olması kaçınılmazdır, çünkü çocuğun keşfetme ve öğrenme içgüdüsü anneleri farkında olmadan yıpratılmakta ve öğrenme ve yeni bir şeyler başarma heyecanını yok etmektedir. Yıllar boyunca bu aşırı kontrolcü düzende yetişmiş bir çocuk zamanla tamamen öğrenme isteğini yitirmiş, üşengeç ve tembel bir birey haline gelir. Buna engel olmak için yapılması gereken çocuk için tehlikeli olmadığı sürece dilediği eşyayı bir oyuncağa çevirmesine izin vermektir. Belki ev ve odalar bir müddet düzensiz ve dağınık olacaktır, ama çocuk hayat boyu ihtiyacı olan öğrenme aşkını ve heyecanını yitirmeyecektir.

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Öte yandan, ebeveynlerin oyuncak seçiminde dikkat etmesi gereken noktalar arasında en başta üretici firmanın güvenilir olması, içeriğinde zararlı madde olmadığının garantili olması gerekmektedir. Bununla birlikte, çocuğun yaşına, gelişim özelliklerine ve gereksinimlerine uygun oyuncak seçilmesi de ayrıca önemlidir. Ayrıca, çocukların en çok hoşuna giden bir takım sesler çıkarıp hareket eden pilli oyuncaklar alınırken mutlaka pil konulan yerin vidalı ve emniyetli olup çocuğun kendi başına açarak pile ulaşmasını engelleyen oyuncakların seçilmesi de çok önemlidir. Çocuğun güvenli bir şekilde oynayabilmesi için bu hususlara oldukça dikkat etmek gerekmektedir, çünkü çocuğun güvenliği her şeyden önemlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*