Oyuncağın Cinsiyeti Olur mu?

Çocuğun cinsiyeti ebeveynler için çok önemlidir. Hamilelik sırasında en kısa zamanda 4. aya gelmek ve çocuğun cinsiyetini belirlemek için sabırsızlıkla beklenir. Cinsiyet kesin olduğunda, binlerce odalar mavi tonda tasarlanır ve farklı pembe tonlarında kızlar için tasarlanır.oyuncak cinsiyeti, oyuncağın cinsiyeti

Bu sosyal bir olgudur. Cinsiyet ve renk arasında ciddi bir ilişki kurulur. Erkek gibi giyinmiş kırmızı renk bir tehdit gibi görünüyor, kızın mavi giymesi sakıncalı. Aslında, durum böyle değil elbette …

Çocuklarımızın cinsiyeti ile renkler arasında böyle bir ilişki kurmaya gerek yoktur. Her çocuk kolayca herhangi bir renk giyebilir. Özellikle çocuk odalarında olması gereken renk cinsiyete göre belirlenmemelidir. Çünkü yeni doğan bebeklerin en iyi gördüğü renk kırmızıdır ve onları en konforlu hale getiren renk turuncudur.

Oyuncak söz konusu olduğunda renklere de benzer bir tepki verebiliriz. Araba ile oynayan bir kız ya da bebekle oynayan bir erkek gördüğümüzde, beynimiz tarafından vurulmaya başlıyoruz. Hemen müdahale edip çocuğa, “Bebeği terk et, bak, bir araba var, satın al ve bir araba ile oyna” diyoruz.

Oyuncağın cinsiyeti yok. Her çocuk istedikleri ve merak ettikleri herhangi bir oyuncakla oynayabilir. Kızların evde oynaması ne kadar doğal olursa, erkeklerin o evde olması o kadar doğal olur.

Çocuklarımız için oyuncak alırken bunu dikkate almalıyız. Her oyuncağın çocuk gelişimine katkısı farklıdır. Bebekle oynayan erkek bebek, erkek kardeşi olduğunda annesinin en iyi yardımcısı olacak ve gelecekte baba olduğunda iyi bir baba olacak.

Çocukların oyuncak tercihlerini cinsel kimlik karmaşası olarak görmeyi bırakmak gerekir. Çocuklarımız her zaman çocuk olmayacak, gelecekte de büyüyecek ve ebeveyn olacaklar. Bunu akılda tutarak, onlara oyun oynama yollarını öğretebileceğimiz doğru davranışları ve sosyal rolleri öğretebiliriz.

Sağlıklı oyuncaklar söz konusu olduğunda aileler fiziksel zararları hakkında daha fazla düşünürler. İşaret edilmemeli, küçük parçalara sahip olmamalı, çabuk bozulmamalıdır, vb. Ancak, sağlıksız oyuncak olarak adlandırıldığında, fiziksel ve ruhsal olarak ayırt edilmesi gerekir.

Bu nedenle, oyuncak kutularında yazılı yaş aralığına dikkat edilmeli, oyuncaklar yaş ve gelişime göre satın alınmalı ve silah ve silah tipi şeyler eve oyuncak olarak alınmamalıdır.

Oyuncakların cinsiyeti yerine bu özelliklere dikkat edilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*