Ortodonti tedavisi hangi kusurları gidermek için kullanılır?

Ortodonti kelimesi iki Yunanca sözcükten oluşmaktadır. “ortos” düzeltmek, anlamında;”odontos” ise, diş anlamına gelmektedir. Ortodonti çapraşık dişlerin, düzeltilmesi aynı zamanda iskeletsel bozuklukların büyüme yönlendirmesi yapılarak düzeltilmesini sağlayan, diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. . Peki ortodonti nasıl bir bilim dalıdır? Ortodonti bilimi ne ile ilgilenir? Ortodonti tedavisi çene ve yüzdeki bölgelerin bozukluklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenir.Ortodonti, her ne kadar düzgün diş anlamına gelse de, kelime anlamını aşan Ortodonti bölümü, günümüzde sadece dişleri değil, alt ve orta yüz düzensizliklerini de tedavi etmektedir. Ortodonti dalı, alt ve üst çenenin kafa uyumuna ve birbirlerine göre konumunu ve dişlerin ilişkilerini üç boyutlu olarak inceler.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodonti tedavisi uygulanan kişiler

Peki ortodonti tedavisi hangi yaşlarda yapılmalı? Hangi yaşlarda yapılması daha sağlıklıdır? Ortodonti tedavisi her yaşta yapılabilir. Yaşınız ister 15 olsun, ister 65, tedaviyi kabul etmeniz halinde mümkündür. Fakat, uzmanlar; çocuklarda erken yaşlarda görülen çene ve dişlerin bozukluğunun teşhisi halinde, tedaviye başlamaları gerekmektedir. Ortodonti tedavisinde çocukların uyması kurallar nelerdir? Bu tedavide çocukların uyması gereken kurallar vardır. Bunları; tedaviye başlamadan önce çürük dişlerin tedavi edilmesi, ortodontist’in kurallarına göre dişlere sağlıklı bir şekilde bakılması, anne ve babaların çocuklarını 6 ayda bir kontrole götürmesi diye sıralayabiliriz.

Yetişkinlerde ortodonti tedavisi ne zaman gereklidir? Çocukluğunuzdan beri dişleriniz çarpıksa ve gün geçtikçe artıyorsa, diş eti probleminize bağlı olarak dişleriniz birbirinden ayrılmışsa ortodonti tedavi bilimi bu ve benzeri durumlarla ilgilenir.Peki Ortodontistler ne yapar? Ortodontist; dişlerin kötü pozisyonlarını, bu tedavi için hazırlanmış çeşitli aygıt ve teller ile düzeltir.Hastaya güzel bir estetik ve etkileyici bir gülüş kazandırmak, sağlıklı çiğneme ve konuşma için diş ve çene ilişkisini elde ettirmek, Ortodonti uzmanlarının hedefleri arasındadır.

Özetlemek gerekirse, Ortodonti dişlerin çene kemikleriyle, çene kemiklerinin birbirleri ile ve çene kemiklerinin kafa kemikleriyle ilişkisini inceleyen bir bilim dalıdır.Ortodonti tedavisi bu sistemde oluşan bozuklukları tedavi etmeye yardımcı olan bir bilimdir. Bu konuda ailelere çok iş düşüyor. Çocuklarımızı her 6 ayda bir diş hekimine muayene ettirmemiz ve olası bozukluklara karşı onları korumalıyız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*