Ortodonti tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

Ortodonti tedavisi, ortodonti bozuklukları bulunan kişilerin ortodontistine başvurması sonucu, ortodontistin vereceği karar doğrultusunda kullanılır. Ortodonti tedavisinin süresi 12 ay ile 24 ay arası değişken sürelere sahiptir. Bu değişkenliğin sebebi ortodonti tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Geleneksel diş teli tedavisi olarak bilinen metal diş teli tedavisinin süre 1 ila 1.5 yıl arası değişebilmektedir. Bu hastanın yaşı, tedavide hastanın tutumu gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Şeffaf diş teli tedavisi denilen yöntem ise son yıllarda yaygınlaşmış olan bir yöntemdir. Bu yöntem 1.5 sene ile 2 sene arasında değişen bir süreçte gerçekleşir.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Ortodonti tedavisi gerektiren durumlar diş, çene ve ağızda yaşanan iskeletsel sıkıntıların doğurmuş olduğu estetik problemlerdir. Diş çapraşıklığı, alt ve üst çenelerin arasındaki uyumsuzluk, dişlerin çeneye düzgün bir şekilde dizilmiş olmaması gibi durumlar ortodonti tedavisi gerektiren durumlardır. Uzmanlar tedavini 8-10 aralığında yapılmasının daha uygun olduğunu belirtiler. Bu yaşlar, kemik gelişimin en hızlı olduğu dönem olduğu için tedavi daha olumlu sonuç veriri ve hızlı bir süreçte gerçekleşir. Gene aynı şekilde uzmanlar 8 yaşından önce diş teli tedavisini uygun bulmazlar. 5-8 yaş aralığında kullanılan teller süt dişlerinin zamanında önce çekilmesi nedeniyle oluşan boşlukları doldurmak amacı ile kullanılabilir. Bunun dışında çene kemiklerini ilgilendiren simetrik bozukluklarda da 5-7 yaş arası tedavi uygulanabilir.

Tedavinin genel başlama yaşı 8 olarak belirlenmiştir. Bu yaşlarda başlayan tedavi hem hasta hem de ortodontist için kolaylıklar sağlar. Erken yaşlarda başlayan tedavinin maliyeti daha az olur ve buna bağlı olarak fiyatlar daha uygundur. Tedavi imkanı dişin etrafındaki dokuların sağlıklarını yitirmediği sürece mevcuttur. Diş aralarındaki boşlukların diş telleri ile kapanması ile protez tedavisinden kurtulmak mümkündür. Ortodonti tedavisi ile estetik açıdan daha güzel bir görüntüye sahip olabiliriz. İhmale gelmemesi gereken bu durumda ailelere önemli bir iş düşmektedir. Diş sağlığı ile ilgili çocukların bilgilendirmesi konusunda da eğitim kurumlarına önemli bir görev düşmektedir.  Genetik faktörlerden kaynaklanan ortodonti bozuklukları tedavi edilmediği takdirde daha büyük sağlık problemlerine yol açabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*