Öksürüğe ne iyi gelir, öksürük nasıl geçer?

Öksürük insan vücudunda ani bir tepki ve reflekstir. Günlük yaşamda ve klinik pratikte çok sık görülen bir semptomdur. Birçok insan, yaşamları boyunca sürekli öksürük nöbetleri yaşar.

Hapşırma veya göz kırpma gibi diğer refleksler gibi, öksürme de otomatik olarak insan vücudunu aşırı balgam, mikrop veya toz gibi tahriş edici maddelerden, özellikle solunum yolu ve akciğerlerden korumaya ve temizlemeye yardımcı olur.öksürük nasıl geçeri öksürük geçirme yöntemleri, öksürük tedavisi

İnsan boğazı, solunum yolu ve trakea, uyaranları algılayan sinirlerle donatılmıştır. Bu sinirler uyarıldığında beyne bir sinyal gönderirler. Buna karşılık, beyin göğüs ve karın kaslarına, uyaranı ortadan kaldırmaya çalışacak kadar hızlı ve derin nefes almaları için bir sinyal gönderir.

Bu tepki neredeyse anlıktır ve etkisi oldukça büyüktür. Öksürük ayrıca soluduğumuz toksinleri hızla dışarı atmamıza yardımcı olur. Bu normal ve doğal bir refleks olsa da zaman zaman ortaya çıktığında sürekli öksürük günlük aktiviteler sırasında çok can sıkıcı olabilir.

Bir semptom olsa bile, uzun süreli öksürük birçok olumsuz sonuca yol açabilir.

Bu baş ağrısına, mide bulantısına ve hatta kusmaya neden olabilir.

Bu boğaz ağrısına ve ses kısıklığına neden olabilir.

Bulaşıcı bir hastalıktan kaynaklanıyorsa fiziksel izolasyon gerekebilir.

Geceleri rahatsız edici olabilir ve uykusuzluğa neden olabilir.

Bu göğüs ağrısına neden olabilir.

Bu, hayal kırıklığı, öfke, endişe ve depresyona neden olabilir.

Bu, düzgün bir şekilde yemeyi ve/veya içmeyi zorlaştırabilir.

Bu, özellikle yaşlılarda kaburga kırıklarına neden olabilir.

Kalıcı bir öksürüğün psikolojik sonuçları olabilir. Hasta sosyal aktivitelerde sınırlı hissedebilir.

Bu, idrar kaçırmaya (idrar kaçırma) neden olabilir veya daha da kötüleşebilir.

Sizi yorabilir ve günlük aktiviteler için enerjinizi azaltabilir.

Aynı zamanda bu duruma soğuk algınlığı gibi akut hastalıkların yanı sıra zatürre, akciğer pıhtıları, akciğerlerde sıvı birikmesi ve sönük akciğer gibi çok daha ciddi akut hastalıklar neden olabilir.

 Öksürük ne kadar sürer?

Öksürük genellikle sürer ve birkaç gün veya hafta içinde durur. Öksürük devam ederse, doktorunuzun öksürüğün diğer daha az yaygın nedenlerini araştırmak için birkaç test yapması gerekebilir.

Kronik bir öksürüğü tedavi etmek, öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur ve hatta bazen nedene bağlı olarak ondan tamamen kurtulur. Bazı durumlarda, uygun tedaviye rağmen kronik öksürük geçmez.

Öksürüğünüz varsa ne zaman doktorunuzu görmelisiniz?

Öksürüğün birkaç nedeni olabilir ve tedavileri birbirinden çok farklı olabilir. Yüksek ateş, nefes darlığı, çok veya normal olmayan renkte balgam çıkaran bir öksürük olursa doktorunuza görünmelisiniz.

Kan tükürmek, ciddi bir tıbbi duruma işaret edebilecek başka bir önemli bulgudur. Özellikle inatçı kronik öksürük durumunda doktorunuza danışmalısınız. Bu nedenle, aşağıdaki durumlara ek olarak öksürük oluşursa doktorunuzu arayın:

ateş varsa

Kanlı veya pürülan balgam varsa,

Nefes darlığınız varsa

Yakın zamanda tüberküloz, boğmaca veya koronavirüs semptomları olan bir hastayla aynı ortamda bulunduysanız,

İnhaler ile çözülmeyen yeni veya eski hırıltı.

Göğüs ağrısı olan veya olmayan ani öksürük veya nefes darlığı acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Ayrıca, aşağıdaki durumlarla ilişkili ani öksürük başlangıcı durumunda hemen ambulans çağırılması önerilir.

kanlı öksürük (veya hemoptizi),

nefes almada ciddi zorluk

şiddetli göğüs ağrısı

Yüz şişmesi ve kurdeşen benzeri döküntü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*