Nargile Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Nargilenin çalışma işleyişinde kullanıcı marpuçtan nefes alıyor. Marpucun ucuna takılan sipsi, dumanı çekmeye yarayan küçük ağızlık vardır. Marpuçtan nefes alındıktan sonra nargilenin içerisindeki hava akımı basıncın yarattığı etkiyle önce közden sonra da en üstte bulunan delikli alan lüleden geçmektedir. Isınan tütünün dumanı nargilenin içinde bulunan sulu bölümden ilerleyip bu arada soğuması gerçekleşir. Duman marpuç ve sipsi aracılığıyla kullanıcıya ulaşmaktadır. Yanmış közden çıkan bu duman nargilenin asıl tehlikeli kısmıdır diyebiliriz. Nargilenin içindeki su ve duman kullanıcıya ulaştığında, zehirli maddelerde seyrelme gerçekleşmez. Nargile dumanının içerisinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunuyor. Bu zehirli maddeler; nikel, kobalt ile kurşun gibi ağır metallerden oluşuyor. İşte bu metaller doğrudan insan sağlığına ölümcül etkiler bırakır. Metallerin yoğunluğu nargilede sigaraya kıyasla çok fazla olduğu bilinmelidir. Bu kimyasallar topraktan tütüne etki eden ağır metaller bulunur. Metallerin dışında arsenik de nargile dumanının içinde yüksek miktarda bulunmaktadır.nargilenin zararları, nargilenin sağlığa etkileri, nargilenin sağlığa zararları

Nargile Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Nargile dumanının sudan süzüldüğü için zehirli maddelerinden arındığı düşünülmektedir. Fakat suya süzülen kısım kimyasalların çok küçük bir miktardadır. Binlerce zehirli madde nargile dumanından, ciğerlerimize taşınmaktadır. Nargiledeki suyun arındırma özelliği bulunmuyor. Her ne kadar günümüzde üretilen sipsiler için geliştirilen filtreler, nargilenin zehirli etkilerini önlüyor dense de, bu tam olarak mümkün olmaz.

Nargile ile Gelen Hastalıklar

  • Nargile kullanımı sonucunda, ortaya çıkan hastalıklar sigaranın verdiği hasarlarla benzerlik gösterir. Öksürmekten, ciğer ağrılarına ve göğüs hırıltılarına kadar birçok yönden benzeyen sağlık sorunları kendini ilk belli edenlerdir.
  • Fakat nargilenin olmazsa olmazlarından biri olan kömür kullanımı, sağlığa verdiği zararlar bakımından sigaraya fark atıyor. Kömür, nargiledeki tütünü sıcak tutmak için kullanmaktadır. Kömür, kullanıcıların içine çektiği dumana katran, karbon monoksit gibi kansere sebep olabilecek bir sürü kimyasallar katıyor.
  • Kaynaklara göre içime hazır bir nargilede, 4,5 gram tütün ile 7,5 gram kömür kullanılıyor. Bu da toplamda 3.37 miligram nikotin ile 3,63 miligram partiküler madde alındığı anlamına gelmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*