Moto Kurye Nasıl Olunur?

Günümüzde pek çok kişi, kurye sektörünün gelişmesi ile birlikte kuryeliğin nasıl yapılabileceğine dair sorulara yanıt aramaktadır. İşsizliğin arttığı dönemlerde, özellikle gençler tarafından ciddi anlamda rağbet gören bir sektör haline gelmiştir.moto kurye olmak, kim moto kurye olabilir, moto kurye nasıl olunur

Moto Kurye Olma Şartları Nelerdir?

  • Moto kurye olmak istiyorsanız ilk olarak, A2 ehliyet almalısınız. Motor kullanımı için şart olan bu ehliyeti almalısınız. Motor kullanımınız yeteri seviyede ise kolaylıkla ehliyetinizi alabilirsiniz.
  • Kurye olmanın bir diğer şartı da, iki elin ve iki ayağın sağlam olması koşuludur. Zaten bu aksaklıkları olan kişiler ehliyette alamayacağından, kuryelik yapma imkânları olmayacaktır.
  • Gözlerinde ve kulaklarında herhangi bir işitme ve görme sorunu olmayanlar moto kurye Çok az derecede sorun var ise bu kurye olmak için engel değildir.
  • İletişimi iyi olan kişiler kurye olarak seçilmektedir. Doğru cümleleri seçerek konuşabilen ve güler yüzlü olan kişiler kurye olabilirler.
  • Kuryelerin, iş disiplinine sahip olmaları gereklidir. Teslimatı tam olması gerektiği zamanda yapmalıdırlar. Paketi taşırken hassas davranmalı, herhangi bir zarara karşı gönderiyi korumalıdırlar.

Moto Kurye Nasıl Olunur?

Moto kurye olmak için gerekli şartları taşıyorsanız eğer, iş ilanlarını takip ederek kuryeliğe başlayabilirsiniz. Bazı firmalar moto kuryelerde, motorun kuryeye ait olmasını isterler. Eğer uygun bir motora sahipseniz iş bulmanız daha kolay olacaktır. Ama motorunuz yok ise, motoru kuryeye temin eden firmalar ile görüşerek anlaşmanız halinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Moto kurye olmak istiyorsanız, büyük şehirlerde yaşamanız gereklidir. Ülkemizde İstanbul, Ankara ve İzmir en çok kurye sistemini kullanan şehirlerdir. Eğer küçük bir şehirde yaşıyorsanız ve şehir değiştirmeyi göze alamıyorsanız kuryelik sizin için mümkün olmayacaktır. Bütün şartları taşıyor olsanız bile, bulunduğunuz şehirde kurye hizmetleri gerekli görünmüyorsa, o şehirde kurye firması olmadığından iş bulamazsınız.

Kuryeler çalıştığı bölgeleri çok iyi bilmek zorundadırlar. Daha çok acil gönderilerde tercih edilen kuryeler, adres arayarak vakit kaybetme şansına sahip olamazlar. Bu yüzden kuryeler bütün adreslerini çok iyi bildiği yerlerde çalışmaya başlayabilirler. Böylelikle adres arama ve yolda vakit kaybetme sorunları da ortadan kalkmış olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*