Mideyi Doğal Yöntemler İle Koruma

Mide, beslenme yoluyla vücudumuza aldığımız gıdaların kimyasal ve fiziksel olarak parçalanmasının gerçekleştiği organdır. Çeşitli nedenlerle gün içerisinde mide ekşimesi ve midede yanma hissi gibi rahatsızlıklar yaşayabiliriz. Fazla kilolu olmak, aşırı yağlı veya asitli yiyecekler yemek ya da yoğun stres gibi çeşitli nedenlerle oluşan mide sorunları, gün boyu yaşam kalitemizi etkileyebilir. Bazen birkaç gün sürebilen mide şikayetleri yaşayabilirsiniz. Mide problemleriniz varsa, önce diyetinizi gözden geçirmeniz gerekir. Ardından stres gibi mide sorunlarına neden olabilecek diğer tetikleyici faktörlerin değerlendirilmesi gerekir. Mide yanması, ağrı, mide bulantısı ve mide ekşimesi gibi sorunlar yaşadığınızda hemen kimyasallara başvurmak yerine doğal yöntemleri değerlendirerek çözüm aramanız gerekir.mideyi koruma, doğal yöntemler ile mide nasıl korunur, mide şikayetlerinden kurtulma

Mide için iyi olan doğal tedaviler;

Elma sirkesi… Sirke’nin mikroplar ve zararlı bakteriler üzerindeki etkileri iyi bilinmektedir. Buna ek olarak, mide rahatsızlıkları için cilt üzerinde olumlu etkisi olan elma sirkesi kullanımı en doğal tedavilerden biridir. Ancak sirke kontrolsüz tüketilmemelidir. Suyla karıştırıp yumuşattığınız elma sirkesini sabahları aç karnına içmek midenizi sakinleştirmenin bir yoludur.

Beyaz pirinç… Baharat, yağ gibi maddeler eklemeden sadece kaynatarak tüketmeniz gereken beyaz pirinç ile mide rahatsızlıklarınızı en aza indirebilirsiniz. Sindirim sisteminizdeki fazla sıvıyı atarak vücudunuza ekstra lif sağlayacağı için mide ilacı olarak beyaz pirinci kullanmanızı öneririz.

Rezene… Mide için faydalı olan bitkilerden biri olan rezene, mide rahatsızlığı olanlar için mükemmel bir alternatiftir. Çay olarak önerdiğimiz rezene kokteyl poşetlerinde bulunanlardan olmamalıdır. Bir çay kaşığı rezeneyi çekirdek şeklinde ezebilir, çekirdek şeklinde yiyebilir veya sıcak su ile demleyip çay gibi içebilirsiniz. Ayrıca rezene tüketirseniz ağzınızın güzel kokacağını da hatırlatıyoruz.

Zencefil… Sayısız faydası bulunan zencefil, bu sefer mideyi koruyor gibi görünüyor. Kullanılan kimyasallardan ve birçok zararlı ilaçtan çok daha etkili olan zencefil en doğal mide ilaçlarından biridir. Zencefili rendeleyip salatalarınıza ekleyebilir ya da dilediğiniz limonlu çayı demleyerek yiyebilirsiniz.

Muz… Muzun içinde bulunan pektin adlı madde nedeniyle özellikle mide bulantısı için etkili olan muz, sindirim sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Henüz yeşil olmayan yani çok olgunlaşmamış muzları tercih etmenizi öneririz. Mide problemlerinizin kısa sürede geçmesini istiyorsanız düzenli olarak muz yemelisiniz.

Maden suyu… Mide için tehlikeli bir yöntem sayılabilecek maden suyunun kişiye göre farklı etkileri olabilir. Bazıları için mideyi rahatlatmaya yardımcı olurken, diğerleri için mide rahatsızlığına neden olabilir. Bu nedenle bir kez kullanarak vücudunuzun tepkisini gözlemlemenizi öneririz.

Taze Nane… Mideyi yatıştırıcı etkisiyle bilinen taze nane, mide sorunlarına en doğal çözümdür. Mide bulantısı, mide bulantısı ve yemek sonrası mide krampları için son derece etkili olan taze nane, kokusuna bile iyi gelmektedir. Bir bardak taze nane çayı, nane şekeri, aromatik nane özü içerek mide sorunlarına doğal bir çözüm bulabilirsiniz.

Papatya… Vücuttaki iltihaplarla birbiri ardına savaşan papatya; Adet sancılarından mide rahatsızlıklarına kadar birçok farklı alanda faydalıdır. Mide hasarını azaltmaya yardımcı olan papatya, özellikle mide bulantısı ve mide ağrılarında oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca, sindirim sisteminizi çevreleyen kasları gevşeten ve gevşeten papatya çayı yatmadan önce içmek de sağlıklı uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*