Meme Kanserinden Korunma Yolları

Diğer pek çok sağlık probleminde olduğu gibi meme kanserinde de bazı hususlar ile kanser hücrelerin kolayca korunabilme imkanı oluşabiliyor. Sağlıklı yaşam anlayışı benimsemek hastalıktan kurtulmanın başlıca çözümü. Peki, meme kanserinden korunabilmemiz mümkün mü? Elbette!  İşte meme kanseri oluşumunu engellemek ve meme kanserinden kurtulmanın başlıca yolları…meme kanserinden korunma, meme kanseri belirtileri

Yeşillikleri Bolca Tüketin
Yağlı besinler ve kalorisi yüksek gıdalar kanser riskini tetikleyen başlıca sebeplerden bir tanesi. Beyaz un, şeker, sosis, salam tarzı işlenmiş gıdalar kanser oluşumuna sebebiyet verebilen gıdaların başında geliyor. Antioksidan ve antikanserojen içerikli olan yeşil gıdalar ise kansere engel olmaya çalışıyor. Örneğin: Semizotu, dereotu, enginar ve brokoli sıklıkla tüketebileceğiniz besinler… Kalp dostu olan ve sağlığa uyum sağlayan bu besinleri her hafta düzenli olarak tüketerek olası kanser hücrelerine karşı vücudunuzda savaş açabilirsiniz.

Zamanında Çocuk Sahibi Olmaya Çalışın
Meme kanseri üzerinde etkili olan ama pek çok kişi tarafından bilinmeyen korunma yöntemlerinden birisi de çocuk sahibi olmak. Her hamilelik döneminde ve doğum neticesinde kanser riski yaklaşık yüzde 7 oranlarına kadar inebiliyor. Ayrıca bebeğin uzun bir süre emzirilmesi de vücutta kanser hücreleri oluşumuna engel oluyor. Buna karşılık 30 yaşından sonra çocuk yapmak veya hiç doğum yapmamak kanser riskini tetikleyebiliyor. O nedenle aradaki çizgiyi iyi analiz etmeli ve zamanında çocuk sahibi olmaya özen göstermelisiniz.

Sporu ve Egzersizi Atlamayın
Hareket halinde olmanın sadece zayıflamak veya kilo kontrolü sağlamak üzerinde değil aynı zamanda östrojen hormonun salgılanmasında da büyük faydası bulunuyor. O nedenle haftada en azından 3-4 saat boyunca tempolu bir yürüyüş gerçekleştirmelisiniz. Yürüyüş yapmaya vaktiniz yoksa evinizde kısa süreli bir egzersiz programı uygulayabilirsiniz. Özelikle menopoz sonrası fazla kilolu kadınlarda, östrojen hormonlarının fazla salgılanmasına bağlı olarak meme kanseri oluşumu riski doğabiliyor. Dolayısıyla kilo sorunu olan kadınların menopoz döneminde mutlaka spora önem vermeleri gerekiyor.

Doğum Kontrol İlaçlarına Dikkat!
Yüksek dozda hormon içeren doğum kontrol ilaçları da yine meme kanser üzerinde tetikleyici olabiliyor. O nedenle doğum kontrolü konusunda olabildiğince rahim içi araçları veya kondom gibi yöntemlerin tercih edilmesinde fayda var.

Bitki ekstraktlarından faydalanın! 
Bitki ekstaktları, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için, kanser oluşumunu engellerken; vücudunuzdaki var olan kanserli hücre ile daha etkili savaşmanızı sağlıyor. Meme kanseri tedaviniz devam ederken başlamak isterseniz; mutlaka uzman kontrolünde başlamalısınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*