Liposakşın Nedir?

Liposakşın terim olarak; vücudun belli yerlerinden fazla olan yağın alınması anlamına gelmektedir. Karın, çene, bilekler, diz, sırt gibi vücudumuzun değişik bölgelerine liposakşın uygulanabilmekle birlikte aslında diyet ve spor sonrası verilemeyen yağları ortadan kaldırmak için liposakşına başvurulmalıdır. Liposakşın kullanılan yönteme göre farklı adlarla da adlandırılabilir. Su ile yapılan liposakşın veya lazerle yapılan liposakşın gibi. Bununla birlikte liposakşın vücudun birçok yerine bir seferde de yapılabilmektedir.liposuction yöntemleri, liposuction yapımı, liposuction uygulaması

Liposakşın’ın Uygulanması

Liposakşının uygulanması aşamasında aşağıdaki adımlar takip edilir:

1-Liposakşın yapılacak olan bölgenin işaretlenmesi: Doktorunuz yağların alınacağı bölgeyi kalemle vücudunuza çizecektir. Merak etmeyin kalem silinebilir türden

2-Anestezi: Liposakşın yapılmadan evvel çoğunlukla genel olmakla birlikte lokal anestezi de yapılabilir.

3-Islatma solüsyonları: Islatma solüsyonları liposakşın güvenliğini artırmak ve kan kaybını en aza indirmek için kullanılan solüsyonlardır. İçeriğinde tuzlu su, kan kaybını minimum seviyeye indirmeye yarayan maddeler içeren bu solüsyon vücuttaki yağlar alınmadan önce uygulanmalıdır. Kan kaybını minimum seviyeye indirme açısından farklı solusyon tipleri (kuru tipte %45 kan %55 yağ, ıslak tipte %25 kan %75 kan, süper ıslak tipte %1 kan, %99 yağ) bulunmaktadır.

4-Yağların alınması: Yağlarda farklı biçimlerde vücuttan alınabilir. Geleneksel yöntemde yağ hücrelerini çekmeye yarayan ince, uzun bir tüp kullanılır ve doktorunuz tüp içindeki mekanizmaya ileri geri hareketi yaptırarak işlemi gerçekleştirir. Bunun dışında ses veya lazer yardımıyla da yağların alınabilmesini sağlayan teknikler mevcuttur.Sizin durumunuz ve doktorunuzun tecrübelerine bağlı olarak farklı ıslatma solüsyonları ve farklı yağ alma teknikleri uygulanabilir.

Liposakşın süresi uygulanacak bölgenin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte yarım saatten dört saate kadar farklılıklar gösterebilmektedir. Şunlarıda unutmamak gerekir ki liposakşın vücudunuzdaki diyet ve sporla atılamayan yağları almak için uygulanır ve uygulandıktan sonra cildinize zarar vermez. Yaş başlı başına liposakşın için bir kriter olmasa da yaşlılar liposakşından gençler kadar etkin faydalanamazlar.

Liposakşın Öncesi

Doktorunuz liposakşın öncesi yeme ve içme konusunda size yardımcı olacaktır bununla birlikte sigara her operasyonda olduğu gibi liposakşın öncesinde de bırakılmalıdır.

Liposakşın Sonrası

Liposakşın sonunda doktorunuz liposakşın uygulanan bölgeye bandajla bir kaç gün veya hafta kapatabilir zira liposakşın uygulanan bölgeler sizi rahatsız edebilir. Liposakşın sonrası sabırlı olmanız gerekmektedir. Sonuçlar kalıcı olmakla birlikte sonuçları almanız dört-beş ayı bulabilir. Her operasyonun bir riski olduğu gibi liposakşının da riskleri mevcuttur. Bunlar enfeksiyondan yanıklara, şoktan ölüme kadar değişkenlik göstermektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*