Koronaya Karşı Nasıl Korunmalıyız?

Dünyayı kasıp kavuran Covid19, milyonlarca insanın ölümüne veya kalıcı hasarlar bırakmaya devam ediyor. Koronadan korunmak ise artık yalnızca bireysel korunma yolları ile mümkün. Öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor. Bunun için öncelikle bol bol vitamin ve mineral almak ve sağlıklı beslenmeliyiz. Bağışıklık ne kadar yüksek tutulursa koronaya yakalanma riski veya yakaladığında ağır geçirme riski de azalacaktır. Özellikle kronik rahatsızlığı olanların daha tedbirli davranmaları ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Bireysel tedbirler uygulandığında aslında yalnızca kendinizi değil, çevrenizdekileri de korumuş olursunuz. Her geçen gün farklı varyantlarıyla ülkelerde tekrarlayan korona için yapılacak en önemli şeylerden birisi de hijyen kurallarına dikkat etmektir.koronadan korunma, koronaya yakalanmama, koronaya yakalanmadan yaşamak

Aşılar Koronada Ne Kadar Etkili?

Ülkemizde maalesef aşılama istenilen sayılara ulaşmadı. Hala aşıyı reddeden veya aşı takvimlerini farklı nedenlerden takip etmeyenler var. koronadan korunmanın ve hafif atlatmanın en doğru yolu, kesinlikle aşı olmaktadır. Sinovac, Biontec ve Turkovak aşıları ülkemizde uygulanan aşı türleridir. Biontec için iki doz yeterli iken Sinovac aşısında iki doz olanlara üçüncü doz olarak Biontec aşısı önerilmektedir. Turkovakaşısı yerli aşı olup, henüz deneme aşamasındadır. Aşılarda çok ciddi yan etkiler görülmüyor. Özellikle Biontec aşısı birkaç gün halsizlik, eklem ağrıları veya grip gibi bazı belirtiler gösterebiliyor. Bağışıklığı kuvvetli olanlarda ise genel olarak bu belirtiler gözlenmiyor.

Hamileler ve Emziren Anneler Aşı Olabilir Mi?

Yapılan araştırmalar ve uygulamalarda hamileler ve emziren anneler için aşının herhangi bir yan etkisi yoktur. Hamileliğin ilk ayından itibaren aşı olabilirsiniz. Aşının emziren annelerin sütüne geçme veya bebeğe zarar verme gibi bir durumu da söz konusu değil. Aşılarda canlı virüs uygulandığı söylemleri kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Aksine ölü virüs içerdiği için istediğiniz aşı tipi e aşınızı yaptırabilirsiniz. Son zamanlarda dünyada görülen ve ülkemizde de yayılmaya başlayan delta varyasyonu da aşısı olanlar için hastalığı hafif atlatma olanağı sağlayacaktır. Koronayı daha önce geçirenlerde kesinlikle aşı konusunda ihmalkâr davranmamalı. Bu süreçte bol bol su içmek ve temiz havada yürüyüş yapmak hem fiziksel hem de psikolojik anlamda çok iyi gelecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*