KOLESTEROL DÜŞÜREN BESİNLER

Kolesterol bir yağ çeşididir. Hayvan hücrelerinde yoğun olarak bulunan aynı zamanda sterol olan kolesterol az miktarda da olsa bitki hücrelerinde de bulunur. Kolesterol vücut dışından alınabilmesi büyük oranda vücutta sentezlenir. İnsan yaşamı için çok önemli olan kolesterol kullanılarak hormonlar (üreme hormonları)ve safra asitleri üretilir. Kanda yer alan çok az kolesterol ile de bu işlemler gerçekleştirilebilir. Ancak kolesterol düzeyinin artması damar sertliklerine yol açar. Safra taşına da sebebiyet veren kolesterolün yüksek olması hayatı tehlike arz eder. Kandaki kolesterol miktarının düşürülmesi için bir takım yöntemler önerilmiştir. Fazla kilonun kolesterol düzeyinin arttırmasından dolayı bilinçli kilo kaybı, diyet, düzenli egzersiz yapma, doğal ürünlerle ve son olarak da ilaç tedavisi bu yöntemler arasındadır. Günümüzde kolesterol ile savaşmak için doğal yöntemler kullanılmakta, insanlar kolesterol düşürücü sebze, meyve ve bitkilere başvurmaktadırlar. İşte bu yiyeceklerden bazıları:
Meyveler:
Elma: Elma yapısında bulunan C vitamini ve lifler sayesinde kandaki kötü kolesterol (düşük yoğunluklu) oranının azalmasına, iyi kolesterol (yüksek yoğunluklu) oranının ise artmasına yardımcı olur. İyi kolesterol kalp ve damar sağlığı açısından çok önemlidir.
Havuç: Yapısında bulunan minerallerle safra asitlerinin oluşmasına yardımcı olur. Safra asidinin oluşması kolesterol miktarının düşmesini sağlar.
Badem, Çilek, Greyfurt, Portakal ve Mandalina, Limon, Kiraz
Sarımsak: Kandaki kötü kolesterol oranını düşürürken kalp için yararlı olan iyi kolesterol oranını da yükseltir.
Bitkiler:
Özellikle lifli besinler kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
Yulaf ve Arpa: İçerdiği liflerden dolayı kolesterol düzeyini düşürür, kalp ve damar hastalıkları riskini de azaltır.
Papatya, Ayrık otu kökü, Zerdeçal, Rezene, Pırasa, Biberiye, Soya, Maydanoz, Meyan kökü otu, Mısır püskülü, Ardıç tohumu, Zencefil, Üzerlik tohumu, Yeşil çay, Lahana, Enginar, Sarı kantaron.
KOLESTEROLÜN DÜŞÜRÜLMESİNDE BALIĞIN ÖNEMİKolesterol, Kolesterol besinleri, kolesterol tedavisi
Balık tüketilmesi insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Uzmanların haftada en az iki kez balık tüketilmesi konusundaki ısrarları, balığın insan sağlığına olan yararlarından kaynaklanmaktadır. Balığın sağladığı yararlardan biri de kolesterolü düşürücü etki yapmasıdır. Yapısında bulunan omega 3 yağ asitleri kandaki kolesterol seviyesini düşürür, kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.
Kolesterol tedavisinde öncelikli olan dengeli beslenmedir. Görüldüğü üzere yüksek kolesterol ile mücadelede doğal yollar da mevcuttur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*