Kol Uyuşmaları İçin Etkin Tedavi Yöntemleri

Kol Uyuşmaları İçin Etkin Tedavi Yöntemleri

Gündelik hayatımızda hareket etmemizi ve işlerimizi kolaylıkla gerçekleştirmemizi sağlayan kollarımız çeşitli etmenler nedeniyle zaman zaman uyuşabiliyor. Kolumuzun uyuşmasına neden olan etmenler arasında en çok karşılaşılanları uyku esnasında kolun üzerine yatmak, fiziksel aktivitelerde kolu fazla yormak, omurilik rahatsızlıkları, sinir ve stres meydana getiren durumlar ve kalp rahatsızlıkları olarak sıralanıyor.

Sebebi her ne olursa olsun yaşanan kol uyuşması; bireyi telaşlandırıyor. Ayrıca uzun süren uyuşukluk hali neticesinde sinir hücrelerinin deforme olması ihtimali bulunuyor. Bu nedenle kol uyuşmalarında kısa sürede doğru tedavinin uygulanması gerekiyor. Her insanın hayatında en az bir defa yaşadığı kol uyuşması dereceleri kolun karıncalanma hissinden tamamen hissedilememesi noktasına kadar uzanabiliyor.

Türlerine Göre Kol Uyuşmalarına Ne İyi Gelir?

Kol uyuşmalarının tedavisinde kol uyuşmasının kaynaklandığı nedenler dikkate alınmalı. Kol uyuşmasının geçici mi yoksa kalıcı bir rahatsızlık mı olduğunun tespit edilmesi ve bu tespite uygun kol uyuşması tedavisinin gerçekleştirmesi gerekiyor.

Dilerseniz türlere göre kol uyuşmasına ne iyi gelir sorusu için gereken tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

– Uyku Esnasında Kolun Uyuşması: Her bireyin mutlaka karşılaştığı uyuşma türü olan uyku esnasında kolun uyuşması; bireyin kolunun üzerine yatması ve bu esnada sinirlerin baskı altında kalması sonucu meydana gelir. Genellikle kalktıktan kısa bir süre sonrasında kolda meydana gelen uyuşma herhangi bir müdahaleye gerek kalmaksızın kendi kendine geçer. Ancak bu tip uyuşmalarda kolunuzu soğuk suya sokmak süreci hızlandırıcı bir etki sağlar.

– Yorgunluk Nedeniyle Kolun Uyuşması: Ağır ve yoğun spor ve diğer fiziksel aktiviteler sonrasında kol uyuşmaları meydana gelebilir. Özellikle ağır bir yük taşınmasının ardından en sık karşılaşılan kol uyuşmaları bu tarz uyuşma türleri arasında yer alır. Yorgunluk nedeniyle meydana gelen kol uyuşmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı masaj ve dinlenmedir. Ağır fiziksel aktivite sonrasında vücudun dinlendirilmesi ve bu esnada kıllara masaj uygulaması yapılması uyuşukluğu ortadan kaldıracaktır.

– Bünyesel Rahatsızlıklar Nedeniyle Meydana Gelen Kol Uyuşmaları: Zaman zaman kol uyuşmaları bünyede meydana gelen bir rahatsızlığın belirtisi olarak meydana gelir. Omurilik ile kollar arasında bağlantıyı sağlayan sinirlerin zayıflamaları ve çeşitli kalp rahatsızlıkları kollarda uyuşmaya sebebiyet verebilir. Eğer hiç bir zorlama yokken kolunuzda bir uyuşma meydana geliyor ve sık sık tekrar ediyorsa yukarıda belirttiğimiz kol uyuşmasına ne iyi gelir yöntemlerini uygulamalı ve zaman kaybetmeden doktora görünmeniz gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*