KOL  BACAK ve GÖVDE ESTETİĞİ

Vücut germe ile gevşemiş deri sıkılaştırılarak daha genç ve doğal bir görünüme kavuşturmak mümkündür. Germe işleminden daha etkili bir metot bulunmamaktadır. Yaşlanma ile birlikte tüm insanların vücut derilerinde bir gevşeme olmaktadır. Germe yada lifting 30-40 yıl kadar önce Brezilya ve Fransa’da başlamıştır. Vücut germe (yada body lift) uyluk germe, kalça germe yada kaldırma, karın germe ve kol germe uygulamalarını içerisine almaktadır. Karın germe ameliyatı devamlı olarak popülerliğini korurken diğer germe ameliyatları son 15 yıl içerisinde yeniden popüler hale gelmiştir. kol estetiği, bacak estetiği, gövde estetiği

Alt vücut germe ile gövde ve uyluklarda germe işlemi sağlanmaktadır. Uyluklar, kalçalar, karın bölgesi tek aşamada gerilmiş olmaktadır. Kemer şeklinde ve bikini altında kalacak şekilde iz kalacak bu iz 6-12 ay içerisinde solacaktır. Kemer bölgesinden geniş deri ve yağ dokusu çıkarılmaktadır.

uyluk germe 1İç uyluk germe (medial tigh lift)

Uyluğun iç üst kısmında germe yapılır. İç uyluk kıvrım bölgesinde ameliyat izi gizli olarak kalacaktır.

Vücut germe işlemi

* Belirgin yağ fazlalığı olmadan deride ileri derecede gevşeme ve sarkmanın olduğu durumlarda

* Deride ileri derecede gevşeme ve sellülit olması durumunda

* Deri gerginleştirmenin amaçlanması durumunda

* Uyluk iç kısmında gevşeklik olduğunda

* Kalçalarda  sarkma olduğunda yapılmaktadır.

Vücut germenin avantajları

* deri kalitesinde düzelme

* daha pürüzsüz ve sıkı bir deri elde edilmesi

* uzun süreli fayda sağlanması

Vücut germenin dezavantajları

* cerrahın deneyimli olması gerekir

* ameliyat süresinin uzun sürmesi

* uzun ameliyat izlerinin oluşması

* iyileşme döneminin diğer işlemlere göre uzun sürmesi

* komplikasyon oranının daha fazla olmasıdır.

Liposakşın ile istenmeyen fazla yağlar alınmaktadır deri elastikiyeti yeterli ise bir kaç ay içerisinde daha ince bir görünüm elde edilecektir. Eğer deride elastikiyet yeterli değil ise yağ alındıktan sonra deride gevşeklik daha da belirginleşecektir. Dolgun da olsa genç ve düzgün görünen bir vücut hattı ince fakat düzensiz ve gevşek vücut hattına genellikle tercih edilmektedir. Liposakşın deride gerginlik sağlamaz yalnızca fazla yağların alınması söz konusudur.

Ailevi olan yağ fazlalığına ilave olarak deri sarkıklığı ve sellülit kozmetik olarak şikayet edilen nedenlerdendir. Hamilelik, önemli derecede kilo kaybı veya kilo verme, genetik olarak derinin zayıf olması, güneş hasarı ve normal yaşlanma süreci derinin elastikiyetinin kaybolmasına ve sarkmasına neden olmaktadır. Karın, kalça ve uyluklarda sarkma, deri yüzeyinde düzensizlikler (sellülit), tüm vücutta deri elastikiyetinin kaybı zamanla tüm insanlarda görülen bir durumdur. Çocukluk döneminde kilo fazlalığı olanlarda bu değişiklikler daha erken dönemde görülecektir.

Gevşek sarkık ve süllülitli derinin düzeltilmesinde en etkili yöntem fazla deri ve yağ dokusunun alınmasıdır. Liposakşın daha ince görünmeye neden olurken, vücut germe ile daha genç ve taze bir görünüm sağlanmaktadır.

kol estetiği 1Kol estetiği (brachioplasty)

İlerleyen yaşla birlikte tüm dokularda olduğu gibi kollarda da sarkmalar ortaya çıkmaktadır. Vücudunun diğer taraflarına liposakşın uygulanan hastaların % 10’unda kollardan da yağ alınması gerekmektedir. Sonuçlar genellikle memnuniyet vericidir. kol estetiği  2Ancak kolda sarkma olduğunda yağ alınması tek başına yeterli değildir. Koltuk altından dirseğe kadar uzanan bölgeden fazla yağ ve deri çıkarılarak sarkma ortadan kaldırılır ancak ameliyat izi kalacaktır.

bacak estetiği Bacak büyültme (calf augmentation)

Bacak yada baldır büyütme işlemi ilk olarak 1972 yılında bir at binicisinin binici botlarına bacağının daha iyi oturması için talep etmesi üzerine gerçekleştirilmiştir. O zamanlar bu uygulamada kullanılacak baldır tipi silikon bulunmamaktaydı ancak daha sonra benzer taleplerin gelmesi üzerine üretici firmalar baldır silikonları imal etmeye başladılar.

Bacak büyültme işlemi bacağın alt kısımlarına uygulanmaktadır. Her hangi bir hastalık yada yaralanmaya bağlı bacakta küçülme olmuş ise bacak büyütme işlemi yapılmaktadır. Bazen doğal olarak ince yada yetersiz gelişim olmakta ve bu durumun egzersizlerle düzeltilememesi durumda da bacak büyütme işlemi gerekmektedir. Ayrıca vücut geliştirme ile uğraşanlar da bacak için böyle bir uygulama talep edebilmektedirler. Bacak büyütme işlemi baldır kasları üzerine silikon yerleştirilmesi şeklinde yapılmaktadır.

Baldır büyütme işlemi aslında bir çok ortopedik sorunlarda gerekli olsa da bu konuda fazla bilgi sahibi olunmadığı görülmektedir. Bazı kişilerde uyluk ile bacaklar arasında bir orantısızlık olmaktadır. Bacaklar simetrik olmakta ancak uyluğa göre zayıf kalmaktadırlar.

Bacak zayıflığının nedenleri

* yetersiz gelişim

* bazı felç durumları

* bazı omurga bozuklukları (spina bifida)

* çocuk felci geçirilmesi sonucu

* bazı beyin enfeksiyonları geçirilmesi sonucu

* bazı bağ dokusu hastalıkları (scleroderma)

* yaralanmaya bağlı sinir hasarı olması durumunda

* yaralanma sonucu deri altı yağ dokusu kaybı olması

Baldır bölgesine silikon yerleştirilmesi genel, bölgesel yada lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Bacak ile uyluğun birleşim yerindeki arka-iç kıvrımından 3-4 cm’ lik kesi yapılarak silikon yerleştirilmektedir.

Ameliyattan sonra 12-14 saat yatak istirahati yapılır. Bacaklar kalp seviyesinden daha yukarda tutulur.

Ameliyattan sonra orta derecede ağrı olabilir, bu ağrı kesicilerle ortadan kaldırılır. Hastanede bir gece kalınması yeterlidir. Erken dönemde geniş topuklu rahat ayakkabılar giyinilmelidir. 4-5 hafta kadar elastik çorapların (varis çorabı) kullanılması gerekir. İlk hafta çerisinde kişi kendi kendine yürümeye çalışmalıdır. Uzun süreli ayakta kalmayı gerektiren bir iş ile uğraşılıyor ise 3 hafta kadar işten uzaklaşılması gerekecektir.  2-2,5 ay sonra rahat egzersiz ve spor faaliyetlerine başlanabilir.

Komplikasyonlar

* Kan toplanması (hematom)

* Enfeksiyon

% 1 oranında görülmektedir.

* Serum toplanması (seroma)

 % 6 oranında görülmektedir.

* Şişlik

Çok sıkı sargı yapılması sonucu ameliyattan kısa süre sonra görülebilir.

* Duyu değişikliği

Önemli oranda görülmez ancak nadiren 4 haftadan fazla devam eder. Ek bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

* Silikonun deri dışına çıkması ve silikon  kapsül daralması (kontraksiyonu)

Bacak büyültme işlemi (calf augmentation) uygun şekilde yapıldığında meme büyütme ameliyatlarında elde edilen başarıyı sağlamak mümkündür.

popo estetiği 1Flankoplasty (bel bölgesi estetiği)

Bölgesel yada genel olarak vücutta yağ toplanması yıllardır plastik cerrahinin karşılaştığı sorunlardan olmuştur. Lewis ilk olarak uyluktan fazla yağ ve deri çıkarılmasını uygulamıştır. Pitanguy ilk olarak mayo içerisinde kalacak şekilde izler bırakan uyluk germe işlemini tanımlamıştır.

Flankoplasti ise tek başına nadir olarak uygulanan bir yöntemdir. Genellikle karın germe yada uyluk germe işlemi ile birlikte yapılmaktadır. Somalo ilk olarak bel bölgesinden çepeçevre olarak yağ ve deri çıkarılmasını tanımlamıştır. Gonzalez_Ulloa ilk olarak kemer tipi yağ alma (belt lipectomy) işlemini yapmışlardır.

popo düşüklüğüUyluk ve poponun fazla yağ ve deri ile deforme olması sık karşılaşılan sorunlardandır. Bunun sebepleri şişmanlık, yaşlanma, doğumsal nedenler ve travma vardır.

Hoffman ve Simon sorunu

* Genel kilo fazlalığı

* Popo bölgesinde uygunsuz yağ toplanması

* Deri ve yağ fazlalığı ile birlikte sarkmalar

* Popo düşüklüğü ve sarkması

* Sellülit olarak tanımlamışlardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*