KIZGIN YAĞ KAZANI PERİYODİK KONTROLÜ

Birçok iş kolunda gerekli araç ve araçların düzenli kontrolleri yapıldığı sürece güvenli ve verimli araçlar olması mümkündür. İş güvenliği kanunları da bu tür periyodik kontrollerin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Birçok iş ekipmanında olduğu gibi kızgın yağ kazanı da hayatımızdaki iş kollarında en çok kullanılan ekipmanlardan bir tanesidir. Kızgın yağ kazanı periyodik kontrolü farklı bölümler ve dikkat edilmesi gereken noktalar bulundurmaktadır. Bu tür kontrollerin yapılması sadece aracın verimli çalışması için çalışanların ve çevrenin güvenliğini sağlamak için de önemlidir. Çünkü kızgın yağ kazanı gibi basınçla enerji sağlayan birçok araç herhangi bir hasar halinde büyük yıkımlara neden olabilmekte geniş çapta çevreye ve insanlara zarar verebilmektedir.kızgın yağ kazanı, yağ kazanı kontrolü, periyodik yağ kazanı kontrolü

Kızgın yağ kazanı periyodik kontrolü de diğer basınçlı kazanların kontrolünde olduğu gibi birtakım prosedür bilgileri içermek zorundadır. Kazanı üreten firmanın adı, üretim numarası, üretildiği yıl, en yüksek direnci gibi bilgilerin kazanın üzerinde yazılmış olması gerekmektedir. Bu tür araçları kullanan firma ya da işveren ise kullandıkları bu ekipmana ilişkin sicil kartı bulundurmaları ve düzenli olarak kontrol kaydı tutmaları gerekmektedir. Bu tür ekipmanların kullanılabilmesi için gerekli izinlerin de alınması gerekir. Yani isteyen ya da ihtiyaç. Duyan her işletmeye basınçlı kazanların kullanımı verilmemektedir. Bunun için de hükümetten ya da mahalli idarelerden bu ekipmanların kullanacak kişiler kabul edilmelidir. Bu nedenle de bu tür ekipmanları kullanacak kişilerin konusunda uzman olması şarttır. Bunun yanı sıra ekipman için uygun koşulların ve deneyimli çalışanların da görevlendirilmesi gerekmektedir.

Kızgın yağ kazanı periyodik kontrolü de dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesidir. Ancak bazı işletmelerin bu konudan haberdar olmamaları ya da yapılan denetim ve teftişlerin doğru olarak yapılmamış olması da durumun ihmal edilmesine neden olabilmektedir. Bilinçsiz kullanılması halinde kızgın yağ kazanları ve diğer basınçlı kazan sistemleri bir bomba etkisi oluşturabilecek araçlardır. Kullanımında ya da bakımında ihmalli davranmak, araçların basit ve önemsiz görülmesi, gerekli şekilde periyodik bakım yaptırmamak ya da zamanında bakım yaptırmamak da olası kazalara davetiye çıkarmak anlamına gelir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*