Kışta Elleriniz Çatlamasın

Cilt bakımına özen gösteren biriyseniz ellerinizin de yüzünüz kadar güzel görünmesini istiyorsunuzdur. Elleriniz gün içinde en fazla yıpranan organlardır. Çünkü yüze nazaran gün içinde yıkanma sayıları oldukça fazladır. Vücudun temiz tutulmadı güzellik açısından önemlidir. Fakat su ile fazla temas halinde olan el ve yüz çabuk yıpranır. Çünkü su cildin yağını alır ve eğer aşırı seviyede el ve yüz yıkaması yapılıyorsa ciltte kuruluk oluşmasına neden olur. Cildin kuruması başlı başına bir sorundur. Çünkü kuruyan cilt kendini dış etkilere karşı korumaz ve savunmasız bir hal alır. Bu durumun önüne geçebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bu dikkat etmeniz gereken noktaların en başında ellerinizi gün içinde aşırı bir şekilde yıkamamak ve eğer aşırı bir yıkama yapmak zorunda kalıyorsanız da nemlendirici kremler kullanmak gelmelidir.Kışta elleriniz çatlamasın, el çatlaması, el nemlendirici kremler

Nemi alınmış olan ellerin krem yardımı ile yeniden nemlendirilmesi dış etkenlerin etkisini en aza indirecek ve dolayısıyla cildin kendini korumasını sağlayacaktır. İsterseniz pahalı kremler kullanabilir isterseniz de eczanelerden reçete ile satın alabileceğiniz standart bakım kremlerini kullanabilirsiniz. Özellikle kış aylarında ellerde çatlamalar görünmektedir. Bunun sebebi de yine soğuk hava nedeniyle ellerdeki nemin azalmasıdır. Kışta ellerinin çatlamaması için yine kremlerden faydalanabilirsiniz. Eğer elde bulaşık yıkaması yapıyorsanız bulaşık eldiveni takmanız güzel bir çözüm olacaktır. Kalitesiz el ve bulaşık sabunlarını kullanmak uzak durmanız da faydalı olacaktır. Kalitesiz sabunların içerisindeki maddeler vücudun tepki vermesine sebep olabilmekte ve doğal olarak ellerde çatlamaya neden olabilmektedir.

Elinizi sıcak sudan soğuk suya sokmamaya çalışın. Sıcak sudan soğuk suya sokulan ellerde kılcal damar genişlemesi ve daralması bir anda olduğundan çatlamaya sebep olabilir. Sıcak sudan ılık suya geçiş yapabilirsiniz. Soğuk havalarda dışarıdan geldiğinizde ellerinizi mutlaka çeşmeden akan soğuk su ile yıkayın. Böyle yaparsanız ellerinizin ortam sıcaklığına tepki vermesini engellemiş olursunuz. Aksi halde kılcal damarlarınızda çatlama ve tırnak ucunuza doğru yayılan bir sızlama hissi ile baş başa kalabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*