Kışın Alınması Gereken Gıdalar

Yaz ve kış farklı besinler ile beslenmek mevsimsel etkilerden uzaklaşmak için önemlidir. Kışın vücudumuz kendi kendine yağlanma isteği duymaktadır. Ancak bu kilo olarak algılandığından bazıları tarafından yenilmek istenmez. Ancak vücut zaten kendi içinde yağlanmaya odaklandığı için bunu sizin kontrol etmeniz mümkün değildir. Kontrol mekanizması kendiliğinden savunmaya geçecek olan vücutta bütün direnç depolarının boşalmasına neden olabilir. Direnç depoları savunmasız zamanlarda kullanılmak üzere biriktirilen besin depolarıdır. Dışarının çok soğuk olması, havada dolaşan kirliliğin yarattığı etkiler ile ortaya çıkan hastalıklar kış için daha fazla C vitamini alınmasını ve sebze tüketilmesine yönlendirmektedir. Sebzeler ve balık tüketimi ile yapacağınız demir ve omega yağlarının tüketimi portakal, mandalin, nar, ayva gibi meyvelerin tüketilmesi ile de desteklenmelidir.kışta tüketilmesi gereken gıdalar, kışta mutlaka bu gıdaları tüketin, dondurulmuş kışlık gıdalar

Kış İçin Sağlıklı Besinler  

Kışın elinizin altında sürekli meyveleriniz olmalıdır. Kabuklarınız soyarak ve taze sıkarak suyunu içeceğiniz meyveler için sabah kahvaltısında bir bardak meyve suyu gün boyu dirençli olmanızı sağlayacaktır. C vitaminin yanında E vitamini içeren gıdaları almak bağışıklık sisteminizi daha güçlü kılacağından enfeksiyonlardan uzaklaşama ihtimaliniz kuvvetli olacaktır. Bunun yanında güneşten alamadığınız D vitamini ve kalsiyum, fosfor, iyot mineralleri için balık yemeniz iyi olacaktır. Katı yağlar yerine saf zeytinyağı tüketmek sağlıklı olacaktır. Kışın soğuktan hareket etmeyen vücudunuz için kan akışını düzenleyecek olan yağları akışkan olması gerekir.

Dondurulmuş Kışlık Gıdaların Tüketilmesi

Marketlerden aldığımız dondurulmuş gıdalar ve evlerimizde hazırladığımız dondurulmuş gıdalar belirli bir donma derecesinde sabit olarak tutulmalıdır. Dipfrizlerdeki dereceler üretici tarafından belirlenmektedir. Ancak olası çözülmelerde çözülmüş besinlerinizi tekrar dondurarak kullanmanız uygun olmayacaktır. Çözülen gıdalar ilk gün aynı tazeliğinde kalabilecekleri gibi bekletildiklerinde ya da tekrar dondurulduklarında sağlıksız hale gelmektedir. Zehirlenmelerin olabileceği yiyeceklerde sizin fark edemediğiniz maddelerin salgılanması ölüme kadar uzanabilecek ortamlar yaratabilir. Özellikle et ürünleri için dikkat edilmesi gerekilen bu durumda çözünmüş halde olan etlerinizi tekrar dondurmamalısınız. Marketlerdeki dondurulmuş besinler için üzerinde bulunan yeme önerilerine dikkat ederek zehirlenmelerden kurtulabilirsiniz. Besinler yaşantımız için gerekli en önemli kaynaklardır. Bunları yeterince korunaklı halde tutmalıyız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*