Kış Depresyonuyla Baş Etmenin 5 Yolu

Kış mevsimine girilmesiyle birlikte, güneşli olan gün sayısının azalmasına havalarında soğuması eklenince insanlar vakitlerini daha çok kapalı mekanlarda geçirmek zorunda kalır.depresyon

Yaprakların döküldüğü bu dönemde, bazı insanlar daha erken uyanır ya da bazıları yataktan hiç kalkmak istemeyebilir. Daha yeni uyanılmasına rağmen kendini oldukça yorgun, bitkin ve bir o kadar da keyifsiz hissetmek tembellik olarak tanımlanan bir hal yaşatır. Bu dönemde okuluna gitmek zorunda olanlar okuluna, işine gitmek zorunda olanlar ise işlerine gitmek istemezler. Bu gibi daha pek çok olumsuzluğu hissetmenin sebebi beslenme şekli ve güneş ışınlarıdır. Kış ile birlikte bazı insanlarda kış depresyonu denen bir keyifsizlik hali görülebilir. Peki, bu dönemde ortaya çıkan depresyon ile nasıl baş edilebilir?

Kış depresyonundan kurtulmak için 5 öneri

1) Pozitif düşünce

Kış depresyonu ile baş edebilmenin ilk yollarından biri; pozitif düşünebilmektir. Pozitif düşüncenin temelinde her şeyi güzel görmeye ve güzel düşünmeye önem vermek yatar. Örneğin yağmur altında ıslandığınız zaman sinirlenmek yerine doğanın ve hayatın suya ihtiyacı vardı iyi oldu diye düşünebilirsiniz.  Nedenlerden ziyade çözümlere odaklı olmak çok daha yapıcı olabilir.

2) Doğaya uyum sağlama

Doğayla uyum sağlayabilmek için doğayla bütünleşmek gerekir. Doğaya yabancılaşmanın yalnızlığı beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Mümkün olduğunca doğada vakit geçirebilir, yürüyüş yapabilirsiniz.

3) Dengeli ve düzenli beslenme

İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarından birisi de beslenmektir. Vücudumuzdaki tüm sistemlerin sağlıklı olarak çalışabilmesi için günlük olarak 1800-2200 kaloriye karşılık gelen temel gıdayı tüketmeliyiz. Bu gıdaları dengeli, düzenli ve yeterli bir beslenme alışkanlığı ile tüketmek vücuttaki serotonin seviyesinin de artmasına neden olur. Bu durum da insanın kendini daha mutlu hissetmesinde etkilidir.

4) Hareketlilik

Gün içerisinde daha çok hareket ederek günü yaşamak ve düzenli yapılan egzersiz sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturan etkenlerdir. Tüm uzuvlarımızın çalışacağı şekilde, hareketli bir yaşam sürmek kaslarımızın gücünü kaybetmesini önler. Hareketli bir yaşam tarzına sahip olan kişilerin tüm sistemleri, kendilerinden daha az hareketli olan insanlara göre çok daha sağlıklı çalışır. Çok fazla hareketsiz kalmamaya ve mümkün olduğunca egzersiz yapmaya özen gösterin.

5) Hedef koymak

Hedef koymak, hayatın her evresinde insanın kendini daha iyi hissetmesinde ve motive etmesinde etkilidir. Hedef koyulması durumu yalnızca kış mevsimine özgü olmamalıdır. Ancak kışın yaşanabilecek depresyon halini daha güçlü atlatmak için hedef koymaya, diğer mevsimlere kıyasla bu mevsimde daha çok ihtiyaç duyulabilir. Küçük adımlarla da ilerlense, insanın bir hedefi olması, bu hedefine ulaşabilmek için gösterdiği çaba onu hayata daha çok bağlayabilir ve içinde bulunduğu depresyon dönemini daha hızlı ve kolay atlatmasını sağlayabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*