Kilo Kontrolünde Kahvaltıda Neler Tüketilmeli?

Sağlıklı beslenmek istiyorsak en önemli öğün kahvaltıdır. Güne hem iyi başlamak hemde devamlı enerji için kahvaltıyı iyi yapmamız gerekiyor. Kahvaltıda en önemli besin maddeleri, protein olarak yüksek orana sahip yumurta ve peynirdir. Bunları mutlaka tüketmemiz gerekiyor, hiç değilse haftada üç veya dört gün yumurta tüketelim. Kahvaltıda çoğunlukla karbonhidrat tüketmemiz  gün içindeki şekerimizi dengesizleştirerek diğer öğünlerde daha çok acıkmamıza sebep olur, bu yüzden karbonhidrat tüketmeliyiz ama aşırıya kaçmadan ılımlı miktarlarda.kilo kontrolü sağlama, kilo almak, nasıl kilo alınır

Örneğin, bir veya iki dilim karbonhidrat içeren yiyecekler tüketeceğiz ve kahvaltıda  tam yağlı peynir yerine yarım yağlı olarak kullanabilirsiniz. Labne, krem peynir gibi peynirler yerine yarım yağlı beyaz peynir tüketilebilir. Başka haftada bir veya iki günde kaşarlı tost tüketebilirsiniz.

Kahvaltıda en çok sevilen şarküteri ürünlerinden salam, sosis, sucukta tüketmek isteyeceksiniz fakat bunları her gün tüketmek yerine haftada bir kez tüketmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Kahvaltıda yeşilliklerden istediğinizi tüketebilirsiniz. Domates, salatalık fakat her sabah bunları tüketmenizde gerekmiyor. Gün içerisinde kan şekerinizi iyi dengelenmesi için kahvaltınızı iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor.

Kilo Almak İstiyorsanız Bunlara Dikkat!

Sitemiz ziyaretçileri arasında kilo vermek isteyen kadınlar olduğu gibi, kilo almak isteyenler de bulunuyor. Tabii ki ideal kiloda olmak kesinlikle zayıf olmak manasına gelmez. Bazen de kendinizi, vücudunuzu normalinden altında hissedip kilo almak isteyebilirsiniz. Sonuçta amacımız uygun kiloda, güzel bir fiziğe sahip olmaksa her iki türlü diyet de gereklidir.

Kilo vermek kolay değil tabii ki, bazen bunun için uygulanması zor diyetlerle başbaşa kalınabiliyor. Diğer yandan kilo almak da basit bir iş değildir. Sürekli yiyerek, çok yiyerek hemen kilo alınmaz. Kilo almak için de tıpkı verir gibi uymanız gereken kurallar vardır.

Bunları ana başlıklar halinde verebiliriz:

Akşam yemeğinize dikkat edin: İnsan metabolizması akşam saatlerinde daha yavaş çalıştığı için akşam saatleri kilo yapmak için daha uygundur. Bu nedenle akşam yemeği ve yatmaya yakın zamanlarda daha çok tüketim yapmanız size yardımcı olacaktır.

Sıvı tüketimie önem verin: Kilo almanızda sıvı olarak aldığınız kaloriler de önemlidir. Böylelikle sıvı tüketimlerinizle kilo almanız sadece katılara dayalı olmaktan çıkıp daha eğlenceli olacaktır.

Egzersizler iştahınızı açar: Ara ara yapacağınız egzersizler iştahınızın açılmasında etkili olur. İştahınız biraz yedikten sonra kapanıyorsa sık sık egzersizlere başvurabilirsiniz.

Bitkisel yollara başvurun: Kilo alırken sağlığınıza da dikkat etmek için doğal beslenmeye önem verin. Hindistan cevizi, badem, üzüm pekmezi de yüksek kalorili doğal besinlerdendir.

Ağır işlerden uzak durun: Normalden fazla kalori yakacağınız ağır fiziksel işlerden uzak durun. Fazla kalorinin depolanmasını böylelikle sağlayabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*