Kekemelik İlacı

Kekemelik sorunu yaşayan kişiler hakkında toplum genelinde bilinen oldukça fazla yanlış vardır. Kekemelik sorununun sadece nörolojik problemlerden kaynaklandığı yanlış bir bilgidir. Zira nörolojik rahatsızlıklar nedeni ile görülen kekemelik problemi, genel kekemelik nedenleri ile kıyaslandığında en düşük orana sahiptir. Aynı şekilde gırtlak ve ağız bölgesindeki genetik kaynaklı fizyolojik bozulmalar da, oldukça nadir bir şekilde kekemelik sorunu yaşanmasına neden olmaktadır. Bu insanların hekim muayenesinin ardından kendilerine verilen ilaçlar ile fizyolojik sorunları iyileştirmesi ve kekemelik sorunundan kurtulması mümkündür. Ancak kekemelik sorunun en büyük nedeni, kişinin düşünce yapısında küçük yaşlardan itibaren gelişen bozukluklardır.Kekemelik ilacı , Kekemelik , Kekemelik tedavisi
Kekemelik sorununun başlıca neden olan psikolojik problemler, kişinin bitkisel ürünler ya da ilaçlar kullanarak üstesinden gelemeyeceği bir sorundur. Bu nedenle kekemelik sorunu tedavisi konuşma terapisti olarak adlandırılan psikologlar ya da psikiyatri alanında uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılmaktadır. Çünkü kişinin kekelemesine neden olan sorun beynindeki bir fizyolojik bozukluktan değil, tamamen düşünce yapısındaki hatadan kaynaklanmaktadır. Bu nedenden dolayı bitkisel ya da kimyasal ilaçlar ile kişinin kekemelik tedavisinin sağlanması, ancak destek amaçlı yarar sağlayabilmektedir.
Bazı bitki çaylarının kişinin sakinleşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir ve kekeleme sorunu yaşayan kişilerin konuşma esnasında stres seviyelerinin azalmasın neden olabilmektedir. Ancak bu tür bitkisel uygulamaların kişinin konuşmaktan duyduğu kaygı, stres ve endişeyi gidererek kekemeliği tedavi ettiği yönünde herhangi bir bilimsel bilgi yoktur ve bu konunun ispatı üzerine yapılmış hiçbir deney olmadığından dolayı tedavi olarak bahsedilmesi söz konusu değildir.
Kekemelik sorunlarının çözümünde insanların düşünce yapılarının normal hale getirilmesi hedeflenmektedir. Kekemelik büyük oranda küçük yaşlarda, konuşmanın başlaması ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda ise en büyük pay, kuşkusuz ailelerin çocuk üzerindeki yanlış tutumudur. Çocuktan yaşının çok ilerisinde şeyler beklemek, çocuğun başarısız olmaktan korkmasını ve dolayısı ile konuşurken stres içerisine girerek kekelemesine neden olur. Kaygı duyan ve sosyalleşirken konuşması nedeni ile dalga geçileceğini düşünen çocuk ise daha da çok stres içerisine girer ve kekeleme sorununu tetiklenir. Bunun için kekemelik tedavisinde anne babalara büyük bir pay düşmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*