Katı Hal Sürücüsü Nedir?

Katı hal sürücülerinin ne olduğunu, yeni nesil sürücülerin hangileri olduğunu ve neden yeni nesil sürücüler olarak adlandırıldığını anlamak için önce sabit sürücüler hakkında bazı bilgiler sağlamanız gerekir. Sabit disklerin dönen tabla adı verilen manyetik bir mekanizması vardır ve bu tabla veri depolamak için döner. Veri okumak ve yazmak için bir el var. El, verilerin okunabileceği doğru yere yerleştirilmelidir. Veriye erişilmesi gerektiğinde bu plaka disk üzerinde dönmeye başlar ve verinin saklandığı seviyeye gelene kadar bir bekleme süresi vardır. Diğer bir deyişle, bir diskin verileri okuması ve başlatması için birden çok bölgeyi okuması gerekir. Bunu yapmak için plakalar dönene kadar beklemeniz gerekecek.katı hal sürücüleri, ssd disk, ssd nedir

Sabit sürücülerin işlemcilerin çalışma hızlarını korumalarının zor olacağı uzun zamandır açıktı. Sabit disk gecikmesi milisaniye olarak bilinirken, işlemci gecikmesi nanosaniye olarak bilinir. Bu nedenle sabit diskteki verilerin aranması ve işlenmesi 10-15 milisaniye sürer. Şirketler bu durgunluğu aşmak için daha güçlü sabit diskler geliştirmiş olsalar da bu disklerin dönüş hızları sınırlı olduğu için istenilen başarı elde edilememiştir. Çalışan sabit disk sistemleri böyleyken, SSD’lerin onlardan nasıl farklı olduğunu merak edebilirsiniz.

SSD ve sabit sürücü arasındaki fark nedir?

SSD’ler olarak da bilinen katı hal sürücülerinde hareketli veya dönen parça yoktur. Bu sistemlerde kullanılan teknoloji Nand flash havuzunda depolanır. NAND’ın kendisi, sözde kayan kapılı transistörlerden oluşur. DRAM’de kullanılan ve saniyede birçok kez yenilenmesi gereken transistör tasarımlarının aksine, NAND flash, güç kesildiğinde bile yük durumunu korumak için tasarlanmıştır. Bu, NAND’ı bir tür kalıcı bellek yapar.

Yukarıda bahsedilen özellik nedeniyle bir kullanıcı bir Longline SSD üzerindeki bilgilere erişmek istediğinde sadece bir komut göndermesi yeterlidir. Gerekli veriler doğrudan çıktı olarak alınır ve işlemin tamamlanması garanti edilir. Böylece sistem sabit disklerden çok daha hızlı çalışacak ve kullanıcının zamanını boşa harcamayacaktır. SSD’ler ayrıca bellek boyutuna göre değişir. Buna uygun parçayı satın almak doğru olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*