Kahvenın azı karar fazlası zarar!

Kahve 1000’den fazla biyoaktif bileşik içeren kompleks bir üründür. Kafein, diterpen alkoller ve klorojenik asit sağlık için etkilidir. Kardiyovasküler hastalık, kanser, diyabet, hipertansiyon, aritmiler ve osteoporozda etkili olduğuna inanılmaktadır. Ancak, bazı çelişkili araştırmalar var. Kafein miktarı kahvenin türüne, kavurma derecesine ve hazırlama yöntemine bağlıdır. Aynı standartlarda hazırlanan kahveler arasında kafein miktarının farklılık gösterebileceği bile gözlemlenmiştir. Ortalama olarak 100-150 ml kahvenin ortalama 100 mg kafein içerdiğini düşünürsünüz.kahve

Günde 2-3 fincandan fazla kahve tüketmemelisiniz.

Kahvenin yapısında bulunan kafein dışındaki bileşikler de antioksidan, antibakteriyel etkiye sahiptir, kan şekeri seviyesini stabilize eder ve kan yağını düzenler. Bu faydalı etkilerin günde 2-3 bardağı geçmediği bulunmuştur. Zararlı etkilerini ve daha fazlasını görebiliriz. Örneğin günde 750 mg’dan fazla tüketilen kafein, kalsiyum ve magnezyumdaki artışı artırabilir. Bu kemik sağlığını olumsuz etkiler. Hamilelikte kahve tüketimi günde 1-2 fincan ile sınırlandırılmalıdır. Yine, çok fazla kafein uykusuzluğa ve endişeye neden olabilir.

4 fincandan fazla kahve kalp hastalığı riskini artırır.

Kahve tüketiminin kardiyovasküler hastalık riskini nasıl etkilediğini görün; 2-3 bardağın risk oluşturmadığı ancak 4 bardak ve üzeri aşıldığında risk arttığı görülebilir. Kan basıncıyla ilgili olarak, tam sonuç elde edilmedi. Bazı araştırmalar bunun küçük bir büyümeye neden olduğunu gösterirken, bazı çalışmalar bunu azaltmaktadır. Kahvede bulunan antioksidan içeriği sayesinde kansere karşı koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir; Bunun etkisiz olduğunu iddia eden deneyler de var. Diyabet ve osteoporoz için de durum aynı. Bu sorular henüz açıklığa kavuşmadı.

Güçlü kahve Alzheimer’a karşı korur

Güvenli dozlarda, yani günde 2-3 fincan kahve içmek, demans ve Alzheimer hastalığı gibi yaşlıların hastalıklarından koruyabilir. Kahvenin Parkinson hastalığı ve depresyon üzerinde de olumlu bir etkisi vardır.

Kahve kilo vermede etkilidir, ancak başlı başına bir mucize değildir.

Ayrıca, son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, kahveye eklenen az miktarda doğal bal, kahvenin antioksidan etkisini önemli ölçüde artırıyor. Kahvenin kilo verme sürecinde metabolizmanın hızlanmasında da etkisi vardır. Ancak hiçbir yiyecek ve içecek kilo vermek için bir mucize olmadığı gibi, kahvenin de mucizevi bir etkisi yoktur. Ama onu destekleyebileceğini görüyoruz. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yürütülen Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması, günlük kahve alımı ile vücut yağ oranı arasındaki ilişkiyi inceledi. Günde 2-3 fincan kahve içenlerde içmeyenlere göre yaklaşık yüzde 3 daha az karın yağı görüldü. Kafein dışında biyolojik olarak aktif diğer bileşenlerin de buna neden olabileceği belirtildi. Tüm bu sonuçlar, filtrelenmiş, suda demlenmiş vb. Gibi çeşitli kahve türleri ile yapılan çalışmaların sonuçlarıdır. Başka bir deyişle, artık kremalı kahve ve ilave şeker içeren kahvenin sağlık açısından hiçbir faydası olmadığını biliyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*