Kadın Dış Genital Organları

Vulva ve pubis dediğimiz karnın en alt kısmındaki bombeli kısmı içerir. Vulva dışardan görünen kısımdır. Gerek vulva ve gerekse pubis kıllarla kaplıdır ve bazı kadınlarda kıllar göbeğe kadar çıkabilir veya kalçaya inebilir. Kıllanma buluğ çağında başlar ve bir sure yaşla artar.kadın dış genital organları, dış genital organlar, kadın genital organları

Vulvada büyük dudaklarda ve küçük dudaklar diye iki taraflı dudak sistemi vardır. Büyük dudaklardış kısımdadı. Küçük dudaklar içte bulunur. Bu küçük dudakların birleştikleri noktanın hemen altında nohut büyüklüğünde olan ve çok hassas olduğu için cinsel ilişkide büyük önem yaşıyan ve klitoris dediğimiz organ bulunur. Klitorisin altında uretra ( idrar yolu girişi ) yyer alır. Vulvanın altındaki anus ( makat ) ‘e kadar olan alana perineum denir. Doğum esnasında bebek geçerken perineum çok gerilir doktor yırtılmayı önlemek için local anestezi altında makasla episyotomi dediğimiz kesmeyi yapar. Bazen buna vakit olmazsa doğumdan dolayı perineum yırtılabilir. İkisinde de tabii dikiş koymak gerekir.

Vulvada doğuştan solit veya kistik deri urları olur. Bunların bir değişimi olmadıktan sonra tedavisine luzum yokyur. Fakat eğer vulvada sızıntılı, yanma veya ağrılı bir yara oluşursa bunun derhal tedavisi gerekir.

En sık görülen vulva urlarından birisi Bartholin bezinin kestidir. Bartholin bezleri hazneye girişin tarafında yerleşmiş ve haznenin lubrikasyonuna ( salgılısı vajenin yumuşak ve kaygan olmasına ) yardım eden bezler. Bunların vajene açılan kanalları bazen tıkanır ve salgının birikmesi nedeniyle kist oluşur. Küçük olanların bir rahatsızlığı olmadığından hasta bunun farkına bile varmaz. Fakat büyürlerse kadını rahatsız edebilir. O zaman kistin lokal anestezi altında yapılıp kesim kenarlarının dikilmesi ile kistin içi dışarıya devamlı açılmış olur. Buna marsüpiyalizasyon denir. Daha önceleri kist çıkarılır. Fakat iltihaplanır abse yapar. O zaman çok ağrılı ve rahatsız edicidir. Antibiyotik tedavisi altında absenin yarılıp içine dren konması gerekir.

Vulvada diğer sık oluşan ve human papilloma virüsünün ( HPV ) neden olduğu halk arasında siğil diye bilinen condylomata accuminata urlarıdır. Küçük karnıbahar görünüşündedirler. Ekseriya cinsel ilişki ile geçer. Bu virisün 50 ‘den fazla tipi vardır. Bazı tiplerin kanserlere iştiraki inancı vardır. Virusun bedenden tamamen atılması olanağı bulunamamakla beraber laser veya dondurma suretiyle yahhut elektrik ve kimyasal maddeler yakmak yahut da kesikler çıkarılması şeklinde tedavi yapılır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*