İSLAMİ TESETTÜR NEDİR?

Söz konusu Tesettür olduğunda konunun doğrudan doğruya İslâmiyet inancı ile ilgisi bulunmaktadır. Çünkü İslami inançlar içerisinde bu konunun özellikle ayrılmış bir yeri ve önemi bulunmaktadır. Bir insanın yaşam şekline kadar her şeyini etkileyebilen bu giyim tarzının sadece başını kapatmaktan ibaret olmadığını dini inanışlarımızı belirleyen ayetler ve hadis-i şeriflerden görebilmemiz mümkün olmaktadır.

Her Bayana Özel Tesettür Elbise

İslami Tesettür, İslâmiyet’te tesettür, tesettür

Her insanın kendine göre bir inanış şekli olsa da inançlarını yaşama şekli farklı olsa da söz konusu İslami Tesettür olduğu zaman bunun kişiden kişiye değişmesi gibi bir durumdan bahsetmek kesinlikle yanlış olacaktır. Bu giyimin kendine özgü kesin çizgileri bulunmaktadır ve bu çizgilerin dışına çıkmak demek inancın dışına çıkmak demektir. Pek çok kişinin kendilerine kılıf uydurarak “İslam’a uygun giyinmek ile modaya uygun giyinmek bir arada olabilir” gibi düşüncelere sahip olmaları söz konusu olsa da aslında bu yavaş yavaş inançlarından uzaklaşarak kendini gösterme çabasına girdiğini göstermektedir. İslâmiyet’te tesettür sadece giyim ile olmamaktadır. Kişinin gözünün mahreme bakması bile bu inanış için haram olmaktadır. Bu nedenle de kişinin modaya uygun olabilmek amacı taşıyarak giyiminde ödün vermesi inancından ödün vermesi anlamına gelmektedir. Bugün bu şekilde giyime dönmesi yarın tamamen çıkarması anlamına gelmektedir. İslami Tesettür söz konusu olduğunda bayanların vücut hatlarını ve vücut güzelliklerini öne çıkarmamak amacıyla giyimlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Bunu da sadece saçını örtüp vücut hatlarını belli eden ve makyaj yapan bir kişinin gerçekleştirmesinin söz konusu olması diye bir durum olmayacaktır. Bunun için kişilerin her anlamda uygun bir giyim belirlemesi ve seçimlerini buna göre gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Bir insanın yarı kapanması gibi bir durum söz konusu olamayacağı gibi yarı tesettür giyinmesi gibi bir durum da söz konusu olamaz. Yani bu giyim şekli tamamen inanışların göstergesi olduğundan dolayı bu giyim şeklinin eksikliklerinin veya yanlışlarının olması da inanışlarında sapmalara uğradığının ya da yanlışlıkları olduğunun bir göstergesi kabul edilebilmektedir. Elbette her insanın inanışı kendini ilgilendiriyor olsa da kesin olarak sınırları çizilen bir giyim türünde insanların inançlarını da göz önünde bulundurarak kıyafetlerin hazırlanmasında fayda bulunacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*