İş yerlerinde ergonominin önemi?

Her gün çalışma ortamlarımızda saatler geçiriyoruz. Peki bu süre zarfında vücudumuzun rahatlığına önem vermemiz gerektiğini biliyor muyuz? İş sağlığı ve güvenliği konusu artan denetimler sayesinde gün geçtikçe önem kazanmaktadır. İşverenlerin çalışma ortamlarını işçilerin rahatını, konforunu ve güvenli bir şekilde çalışmalarını düşünerek dizayn etmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda çalışma alanlarının insan fiziğine göre belirlenmesi işyerlerinde ergonomi konusuna girmektedir.İş yerlerinde ergonominin önemi?

Çalışma alanlarının insan fiziğinin özelliklerine göre sınırlanması ve biçimlendirilmesi gerekmektedir. Ergonomi konusuna dikkat edildiği takdirde, insana ait olan özelliklerin, bilgilerin ve yeteneklerin belirlenmesi sonucu, limitlerin belirlenip insan sağlığına dikkat edilerek ortam düzenlemesi yapılabilmektedir. Bu sayede çalışma saatleri içerisinde işyerlerinde oluşacak meslek hastalıklarının önüne geçilmektedir. İşçilerin kullandığı makinelerin bu limitler içerisinde üretilmesiyle, iş verimliliği artacaktır. Ergonomi sayesinde, insanın çalışma ortamlarında ne gibi zorluklara maruz kaldığı, bu zorlukların belirlenmesiyle insanla çalışma ortamının birbirleriyle en iyi şekilde çalışması sağlanır. Eğer işyerlerinde ergonomi konusuna dikkat edilir ise, iş kazası ihtimalleri düşecektir, çalışanların iş stresleri azalacaktır. İşyerinde yorulma azalacağı için çalışanlar yaşamlarına rahat bir şekilde devam edecek ve bir sonraki gün işyerlerine rahat gidebileceklerdir. Bunlar sonucunda iş verimliliği en üst seviyeye çıkacaktır. Çalışma yöntemleri insana ve insan sağlığına önem verir nitelikte belirlenecektir. İşyerinde ergonomi konusunda en büyük sorumluluk iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarına ve işyeri hekimlerine düşmektedir. İşçinin yapılan işe ne kadar uygun olduğu, çalışma alanının yapılan iş konusunda ne kadar yeterli olduğu, işçilerin görevlerini yerine getirirken ne kadar güç sarfettiğinin belirlenmesi sağlanır. Bunların belirlenmesi sonucu, gereksiz zaman ve güç harcanması engellenerek iş sürekliliği ve verimliliği artacaktır.

Ergonomi çalışma ortamlarının işçi sağlığı ve insan fiziğinin sınırları doğrultusunda incelenip, gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlar. Bu sayede çalışan huzurlu ve hoşnut olarak işlerini tamamlayacaklardır. Fiziksel zorlukların giderilmesiyle çalışanlar ruhsal açıdan rahatlayacak, işlerini zamanında ve en üstün kalite çerçevesinde yapacaklardır. İş sağlığı ve iş güvenliği sisteminde işyerlerinde ergonomi bu sebeplerle önemli bir bölüm oluşturur. İnsan sağlığından daha değerli bir şey olmadığından, işyerlerinin buna göre düzenlenmesi kaçınılmazdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*