Helal Yiyecekler Sertifikasının Önemi

İslam inancının gerektirdiği hayat boyu haramlardan uzak durup helal yaşama kavramının en önemli noktalarından birisi de helal yiyecekler yemektir. Müslüman tüketicilerin helal yiyeceklere olan talebinin hızla artmasıyla birlikte helal yiyecek sektörü de her geçen gün büyümektedir. Hal böyleyken, helal yiyecekler sertifikasının önemi daha da artmaktadır, çünkü firmaların üstünde ürünlerinin helal olduğunu ispatlamak hususunda büyük bir baskı oluşmuş durumdadır.helal yiyecek sertifikası, helal gıda sertifikası, helal yiyeceklerde sertifika önemi nedir

Bu durum sadece ülkemizle sınırlı bir durum değildir. Bütün dünya Müslümanları bu hususta çok daha bilinçli olmaya başladığı için dünya üzerinde büyük bir pazar payı olan helal gıda sertifikalı ürünler gün geçtikçe popülerliğini daha da artırmaktadır. Bu nedenle, firmalar ürünlerinin helalliğini belgelendirerek hem tüketiciye güven sağlamak hem de bu gelişen piyasaya dahil olmayı hedeflemektedir.

Helal yiyecek sertifikası olan ürünlerin ambalajında ürünün helal sertifikalı olduğuna dair bir logo bulunur, böylece tüketicinin kolaylıkla helal sertifikalı gıdayı tanıyıp alması amaçlanmaktadır. Ayrıca, gerek internet üzerinde gerekse yurdumuzun farklı şehirlerinde kurulan helal gıda marketleri yalnızca helal sertifikalı ürünler bulundurarak bu konuda hassas olan tüketiciye hizmet vermektedir.

Yukarıda bahsedilen sebeplerin tümü helal yiyecekler sertifikasının önemi için yeterli olup tüketicilerin ve özellikle üretici firmaların bu sertifikaya önem vererek hareket etmesi gerekmektedir. Firmalar eğer bu güvenilir ve sağlıklı pazarda yer almak isterlerse en kısa sürede ilgili derneklere başvuru yaparak ürünleri için helal gıda sertifikası almalıdırlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*