Helal Gıda Şirketlerinde Sertifikanın Önemi

Gıda teknolojisinde oluşan hızlı gelişmeler sayesinde kullanılan bazı katkı maddeleri ve üretim aşamaları gıda ürünlerinin çoğunun helalliğini etkilemektedir. Ayrıca, helal gıda ürettiğini iddia eden birçok firmanın bu iddiası asılsız çıkmaktadır. İşte bu noktada, helal gıda şirketlerinde sertifikanın önemi daha da iyi anlaşılmaktadır.helal gıda sertifikasının önemi nedir, helal gıda sertifikası alma

Herhangi bir firmanın kendi açıklamasıyla bir ürününün helal olduğunu beyan etmesi artık Müslüman tüketicileri tatmin etmemeye başlamıştır, çünkü bu işi tarafsız ve titizlikle sürdürülen denetlemelerle yapan güvenilir dernekler toplumda gerçekten helal ürünleri tespit edip onları tüketme hassasiyetinin oluşmasını sağlamıştır. Bu nedenlerden ötürü, helal gıda pazarında yerini almak isteyen ve hedef müşteri kitlesi Müslüman tüketiciler olan şirketlerin ürünlerinin helalliğini ispat etmeleri için bu derneklere başvuru yaparak ürünleri için helal sertifikası alması büyük önem taşımaktadır. Derneklerin denetimi sonucu üretim aşamaları ya da kullanılan içerikler hususunda yapılandırma gerektiren durumlarda şirketler bu yapılandırmayı yaptıktan sonra tekrar denetimden geçer. Bütün detayların İslam’da helallik usulüne uygun olduğu tespit edildikten sonra şirketler helal gıda sertifikası almaya hak kazanırlar.

Bunun yanı sıra, helal gıda sertifikası şartları arasında her aşamanın helal olmasının yanında temizlik ve hijyen kuralları hususunda da ağır şartlar bulunmaktadır. Bu durumda, helal gıda şirketlerinde sertifikanın önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır, çünkü Müslüman tüketicilerin hem helal gıdaya ulaşabilmelerini hem de sağlığa hiçbir zararı olmayan ürünler tüketebilmelerini sağlamaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*