Hamilelikte Kan Pıhtılaşması

Bazı hastalıklar sadece vücutta oluşabilmesi için kendi sürecini beklemektedir. Belirli dönemlerde ortaya çıkan ve nedeni araştırıldığında ortaya çıkma sebepleri görünmediği için anlaşılamayan hastalıklardan biri de hamilelikte kan pıhtılaşmasıdır. Normal zamanda hiçbir belirti göstermezken hamile kaldığınız günden itibaren kanınızda katılaşma süreci başlamaktadır. Vücuda değişik olan bir formun yerleşmesi kan akışının da düzensizliğine neden olduğundan pıhtılaşma süreci hızlanmaktadır. Bu belki sizin vücudunuzda var olan bir etkidir ancak tetiklenmeyi beklemektedir. Hareketlerde yavaşlık, istiğfar etme, aşırı uyuma, mide bulantısı katılaşma sonucu ortaya çıkan belirtilerdir. En önemli işaret uyumaktır. Saatlerce uyku ve ayılamama haliniz varsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Özellikle hamilelikte tamamen değişen vücut fonksiyonları vücudun bebeği kabul ederek tutunmasını beklemektedir. Pıhtılaşma oluştuğunda bebek kendine ait olan havayı alamaz ve kalbi durdurur. Uykuda daha yavaş çalışan metabolizma kan akışını da ileri derecede yavaşlatmaktadır.    kan pıhtılaşması, hamilelerde kan pıhtılaşması sorunu, kan neden pıhtılaşır

Bebeklerde Kalp Atışının Durması

8 haftalık ya da 12 haftalık bebeklerde kalp atışının durması çoğunlukla hamilelikte kan pıhtılaşması nedeniyle olmaktadır. Anne karnında bebek ölümlerinin nedenleri kan tahlilleri ile incelenebileceği gibi DNA testleri sonucu da nedenler aranmaktadır. Ancak hamilelik sonlandırdıktan sonra başlayan bu testler bir sonuç vermediği için ölümlerin sebebi bulunamamaktadır. Hamile kalmadan önce bile bu testleri yaptırırsanız yine de bir sonuç elde edemeyebilirsiniz. Sonuçların çıkması uzun süre aldığı için riski taşımamak üzere dikkatlice doktor kontrolünüzü yaptırmalısınız.

Genetik Sebepler Nelerdir?

Akraba evlilikleri, aile içinde genetik bozukluğun olması yeni oluşan bebeklerde en büyük etkendir. Bu durumda zaten risk grubunda olacağınız için doktorunuz sizi takip altında tutacaktır. Bebeklerde ilk andan itibaren kalp atışı başlar. Bunun hissedilmesi 3-4 aylık olana kadar devam etmektedir. Gelişen ultrason cihazları sayesinde her ay bile bebeğinizin gelişimini takip edebilirsiniz. Gebelikten önce kendi vücut korumanız için alacağınız vitaminler hamilelikte de bebeğinize geçerek sağlıklı bir gebelik geçirmenizi sağlayacaktır. Özellikle kalsiyum ve omega yağları kullanımı vücutta tüketimi hızlı olan kaynakların tükenmemesinde etkili olacaktır. Hamilelikte kan pıhtılaşması alınacak bu vitaminler ile de önlenebilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*