GÜVENLİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ NERELERDEN ALINIR?

Bir iş yerinin güvenliği çalışanların güvenliği demektir. Bunu sağlamaktan iş veren ve iş güvenliği uzmanı sorumludur. İş yeri araç kullanımı da güvenlik kapsamına giren alanlardandır. Bu yüzden iş yeri aracı kullanan çalışanların güvenli sürüş eğitimi alması gerekir. Bu eğitim kazaların ve yaralanmaların önüne geçilebilmesi için çok önemli bir adımdır.güvenli sürüş eğitimi nerede verilir, güvenli sürüş eğitimi nasıl verilir, kimler güvenli sürüş eğitimi verir

Güvenli sürüş eğitimi bir çok bölümden oluşur. Eğitimin kaliteli ve uygulamalı olması sürücülerin trafikte sorun taşımaması için büyük önem taşır. Güvenli sürüş eğitimi, Bakanlık tarafından onaylanmış kaliteli ve tecrübeli eğitmenler bulunduran şirketler tarafından verilir. Eğitim sürecinde çalışan kendi aracını kullanabileceği gibi alacağı eğitime gör iş yerinin vermiş olduğu aracı da kullanabilir. Eğitimde araç kullanmadan önce ve kullanım sırasında neler yapılması gerektiği öğretilir. Müfredat genel olarak Avrupa standartları baz alınarak yapılır. Müfredatı uygun olmayan bir şirketin güvenli sürüş eğitimi vermesinin de imkanı yoktur. Günümüzde kazaların çoğu alınmayan önlemler ve bilinçsizlik nedeniyle olmaktadır. Yani bir çok hayat bu sebepten sona ermektedir. Bazı durumlarda iş yeri aracının kullanımı oldukça zordur. Ağır vasıtalarda ve yük taşıyan araçlarda daha dikkatli olunması gerekir. Yokuş inilip çıkılırken viraj dönülürken hızı kontrol altında tutmanın faydası vardır. Eğitimin uygulama aşaması oldukça önemlidir. Yalnızca sözlü anlatım yeterli olmayacaktır. Çalışanlar öğrendiklerini uygularlarsa trafikte daha rahat edeceklerdir. Herkes araç kullanırken trafik kurallarına uysa ciddi kazalar da yaşanmaz, fakat ne yazık ki bir çok insan sorumsuzca davranıp başka insanların da hayatını tehlikeye atıyor. Bu yüzden güvenli sürüş eğitiminde yalnızca sizin aracı iyi kullanmanızın yeterli olmadığını başka sürücülere de dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. İyi bir sürüş için hız limitlerine uyulmalı, aracın kontrolden çıkmasına engel olunmalıdır.

Bir insanın hayatının riske atılmaması için her sürücü güvenli sürüş eğitimi almalıdır. Bu eğitimi uzman ve tecrübeli eğitmenler çalıştıran bir kuruluştan almasında fayda vardır. Trafik ihmal edilemeyecek kadar önemli bir konudur. Her yıl binlerce insanın trafik kazalarında öldüğünü göz önünde bulundursak güvenli sürüş eğitiminin ne denli önemli olduğunu daha iyi anlarız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*