Güneşin Çocuklarımıza Etkileri Nelerdir?

Çocuklarımız için oldukça faydalı olan güneş kontrolsüz bir şekilde yararlanılmaya çalışıldığı zaman tehlikeli olabilmektedir. Özellikle D vitamininin çocukların vücudunda gereken işlevini görebilmesi için güneşe ihtiyacı olur. Fakat güneşten yararlanma süresi özellikle çok önemlidir. Sanılanın tam aksine ise bu süre çok uzun bir süre olmaması gerekiyor. Açık havada çocukların 10 dakika süreyle kalmaları ellerinin ve ya yüzlerinin bu 10 dakika boyunca güneş görmesi D vitaminin alınması için yeterli olacaktır. Kemik ile kas gelişimi, beyin gelişimi, bağışıklık sistemi için çok önemli olan D vitamini bebek mamalarında ve şuruplarında da bulunuyor. Sırf D vitamininin sentezi için saatlerce güneşlenmeye gerek olmamaktadır.güneş çocuklara etkisi, güneşin çocuklara etkisi nedir, güneş çocukları nasıl etkiler

Güneşin Etkileri

Çocuklarımızın vücudu için son derece faydalı olan güneşten kontrolsüz bir şekilde yararlanıldığı durumlarda çocuklarda bazı rahatsızlıklar görülebiliyor. Çünkü ozon tabakasının da incelmesi ile zaten zararlı olan UV ışınları vücudumuza daha çok zarar verir. Çocukken güneşten yeteri kadar korunamayan kişilerde ilerleyen yaşlarda ise cilt kanserinin görülmesi bunun en büyük örneklerinden biridir. Özellikle güneşteki UV ışınları DNA hasarına da yol açabiliyor. Bu hasar sonucunda ise deri hücrelerinde bazı yapısal değişiklikler meydana gelebilmektedir. Peki ya, güneşin çocuklarımızın vücudundaki etkilerini en aza indirebilmek için neler yapılması gerekiyor? öncelikle çocuklarımızı 10.00 ve 16.00 saatleri arasında güneşten koruyunuz. Çünkü bu saatler güneş ışığının en dik geldiği ve özellikle en zararlı olduğu saat aralığıdır. Bunun yanında çocuğumuzu giydirirken onu terletmeyecek ama güneş ışığından da koruyacak şekilde giydirilmesine özen göstermeniz gerekmektedir.

Güneş Kreminin Önemi

Eğer ki, çocuğunuzun yaşı çok küçük ise bu giydirmeye daha çok dikkat etmeniz gerekir. Fiziksel olarak çocuğunuzu korumak ise çeşitli losyon kullanımlarından daha faydalı olur. Bilhassa yaşı biraz daha ilerlemiş çocuklar için ise güneşe çıkmadan yaklaşık 20 dakika öne güneş kremi kullanmanız ve çocuğunuzun güneş ışınlarından korunmasına daha da yardımcı olur. Bu kremlerin ise en az 15 faktör en fazla ise 30 faktör olmasına özen göstermeniz çocuğunuzun yararı olacak bir durumdur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*