Güneş yanığının nedenleri nelerdir?

UV ışığına çok uzun süre maruz kalmak güneş yanığına neden olur. Bu UV ışığı doğal olarak güneş ışığından veya güneş lambaları ve bronzlaşma yatakları gibi yapay kaynaklardan gelebilir.

Melanin, insan derisinin dış katmanına normal rengini veren koyu renkli bir pigmenttir. Vücut ultraviyole ışığa maruz kaldığında daha hızlı melanin üreterek kendini savunmaya başlar. Bu ekstra melanin, daha koyu cilt ve güneş yanığı ile sonuçlanır. Bu bronzlaşma, vücudun UV ışınlarını engellemek ve güneş yanığını önlemek için kullandığı ana yöntemdir. yol. Ancak bir dereceye kadar bu koruma etkili olabilir. Çok fazla UV ışığı cildi yakar.güneş yanığı, güneş yanığı nedenleri, güneş yanığı neden olur

Güneş yanığı serin veya bulutlu günlerde ortaya çıkabilir. Kar, kum, su ve diğer açık veya parlak yüzeyler de ultraviyole ışınlarını yansıtarak cilt yanıklarına ve güneş yanığına neden olabilir.

Açık ten, mavi gözler ve kırmızı veya sarı saç, vücutta doğal olarak düşük melanin seviyelerini gösterir ve güneş yanığı riskini artırır. Güneşli, sıcak bir ortamda veya çok yüksek rakımlarda, daha az korumalı yerlerde, daha az gölgeli alanlarda yaşamak veya dinlenmek ve tekrar dışarıda çalışmak güneş yanığı riskini artırır.

Islak ve nemli cilt kuru ciltten daha fazla yanma eğilimi gösterdiğinden, cilde su püskürtmek, cildi yıkamak veya yüzmek yanma riskini artırır.

Dışarıda alkol almak ve kişinin ışığa duyarlılığını artıran ilaçlar almak yanma olasılığını artırır.

Cildin güneş lambası veya bronzlaşma yatağı gibi yapay ultraviyole radyasyon kaynaklarına koruma kullanılmadan düzenli olarak maruz kalması ciltte güneş yanığı olasılığına yol açar.

Güneş yanığı ile hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Güneşe maruz kalmak, kalıcı güneş yanığıyla sonuçlanır, cilt hasarına ve bazı hastalıklara neden olan başka durumlar geliştirme riskinizi artırır. Bu diğer durumlar arasında cildin erken yaşlanması, yani fotoyaşlanma, kanser öncesi cilt lezyonları ve cilt kanseri yer alır.

Sürekli güneşe maruz kalma ve tekrarlanan güneş yanığı, cildin devam eden doğal yaşlanma sürecini hızlandırır ve kişinin gerçekte olduğundan daha yaşlı görünmesini sağlar. UV ışığının neden olduğu bu tür cilt değişikliklerine fotoyaşlanma denir.

Fotoyaşlanmanın etkileri arasında bağ dokularının zayıflaması, derin kırışıklıklar, kuru ve pürüzlü cilt, yanaklardaki küçük kırmızı damarlar, burun ve kulaklardaki küçük kırmızı damarlar, özellikle yüz ve omuzlardaki çillerin yanı sıra ciltte azalmış cilt direnci ve elastikiyet sayılabilir. . cilt yüzeyi, özellikle yüz, kollar, göğüs ve sırtın üst kısmında koyu veya renksiz lekeler olan lekelerin başka bir değişiklik olmaksızın ortaya çıkması.

Ön kanser deri lezyonları, güneşin zarar verdiği bölgelerde pürüzlü ve pullu lekeler olarak görünür. Açık tenli insanlarda yaygın olarak görülen bu anormal hücre büyümesi, esas olarak baş, yüz, boyun ve ellerin güneşe maruz kalan bölgelerinde meydana gelir. Bu lezyonlar zamanla cilt kanserine dönüşebilir. Prekanseröz deri lezyonlarına aktinik keratoz veya solar keratoz da denir.

Güneş yanığı oluşmadığında bile, güneş ışığına aşırı maruz kalmak melanom gibi cilt kanseri türleri geliştirme riskinizi artırır. Yoğun UV ışığı cilt hücrelerinin DNA yapısına zarar verebilir. Güneş yanığı, özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde, hayatın ilerleyen dönemlerinde melanom gelişme riskini artırır.

Cilt kanseri, yüz, dudaklar, kulaklar, kafa derisi, boyun, boyun, göğüs, kollar, bacaklar ve sırt dahil olmak üzere vücudun güneş ışığına en çok maruz kalan bölgelerinde gelişme eğilimindedir. Bazı cilt kanserleri, kolayca kanayan, kabuklanan, iyileşen ve yeniden açılan küçük bir yumru veya yara olarak ortaya çıkar.

Melanom, mevcut bir köstebek şeklinde bir değişikliğe veya yeni, şüpheli görünen bir ben görünümüne yol açabilir. Uzun süre güneşe maruz kalan bölgelerde kötü huylu lentigo adı verilen bir tür melanom gelişebilir. Bu tür melanom, düz, düz bir nokta olarak başlar ve yavaş yavaş koyulaşma ve genişleme eğilimindedir. Bu nedenlerden dolayı, ani cilt büyümesi, hoş olmayan değişiklikler, iyileşmeyen yaralar, benlerde değişiklik veya yeni bir ben fark eden kişilerin doktora görünmesi tavsiye edilir.

Güneş ayrıca gözlerde güneş yanığına da neden olabilir. Çok fazla UV ışığı retinaya, lense veya korneaya zarar verebilir. Güneş tarafından lensin zarar görmesi lensin bulanıklaşmasına, yani katarakta neden olabilir. Güneş yanığı olan gözler, yaralar veya çapaklar olarak görünebilir. Ek olarak, bir kornea yanığı da kar körlüğü veya fotokeratit olarak adlandırılır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*