Göz Altı Torbaları Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Göz altı torbaları, gözlerin altında oluşan hafif ya da belirgin şişliklerdir. Bu şişlikler genellikle yaşlandıkça artmaktadır. Çünkü yaşlanma ile birlikte göz kapaklarını destekleyen kaslar ve dokular zayıflar ve dolayısıyla bu bölge sarkmaya başlar. Ancak elbette ki göz altı torbaları yalnızca yaşlanmaya bağlı olarak çıkmamaktadır. Bazı yapısal nedenlere bağlı olarak gençlerde de görülebilmektedir.göz altı torbaları, göz altı torbası nasıl geçer, göz altı torbası oluşma nedeni

Göz altı torbaları insanlara yaşlı ve yorgun bir ifade vermektedir. Bu durumun nedenleri genellikle; uykusuzluk, yorgunluk, genetik faktörler, ilaçların yan etkileri, aşırı tuzlu yiyecekler tüketme gibi unsurlardır. Ayrıca fiziki stres altında kalma, ağlama, egzama, hormonal dengesizlikler, ısı değişiklikleri, solunum rahatsızlıkları, kötü ve düzensiz beslenme rutini, düzensiz uyku gibi durumlar da göz altı torbalarının oluşma nedenleri arasındadır. Özellikle çok tuzlu yiyecekler tüketmek göz altında sıvı birikimlerine neden olur ve bu zamanla böbrekleri de yorar. Dolayısıyla başta böbrek rahatsızlıkları olmak üzere birçok rahatsızlıkların görülme riski artar.

Göz altı torbaları bazı küçük uygulamalar ile geçebilecektir. Bu uygulamaların en bilineni ve en etkili olanı salatalıktır. Salatalık içeriğinde bulunan astringent adlı madde sayesinde sıkılaştırıcı bir özellik göstermektedir. Salatalığın soğuk olması saha etkili ve başarılı bir sonuç yaratacaktır. Eğer salatalığa karşı alerjik bir durum yoksa en iyi yöntemlerden biri olacaktır. Bir diğer yöntem ise şişik olan bölgeye soğuk kompres uygulamaktır. Ancak buz direkt olarak cilt ile temas ettirilmemelidir. Bir beze ya da poşete sardıktan sonra belirli aralıklarla göze kompres uygulanabilir. Soğuk kompres bu bölgede bulunan kılcal damarları büzecek ve göz altında biriken şişliği yok edecektir.

Bunlar haricinde günlük yaşamda yapılacak ufak değişiklikler ile de göz altı torbalarından kurtulabilmek mümkündür. Öncelikle bol bol dinlenmek önemlidir. Uyku saatlerine dikkat etmek ve günde en az 7-8 arası uyumak gereklidir. Düzenli bir beslenme rutini olmalıdır. Mutlaka güne besleyici bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Tuzlu besinlerin tüketimi azaltılmalıdır. Göz bölgesinde kozmetik ürünler kullanılıyorsa bunlar azaltılmalı ya da bir dermatoloji uzmanından destek alınmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*