Görünmez diş telini kimler tercih edebilir?

Dişlerinde bozukluklar olan insanlar genellikle diş teli tedavisinden kaçınırlar. Özellikle de çocuklar ve gençler girdikleri arkadaş ortamlarında diş telleri nedeni ile dalga konusu olacaklarını düşünerek tedaviyi reddedebilirler. Ancak bu şekilde olunca da dişlerdeki çapraşıklıklar kendilerini toplum içinde huzursuz eder ve zihinsel olarak yorulurlar. Bu durumda olan hastaları göz önüne alan ortodonti alanı diş teli tedavisinde her geçen zaman yeni bir metod ortaya koymakta. Görünmez diş teli de bu metodlardan biri durumunda.görünmez diş teli, görünmez diş teli kime uygun, görünmez diş teli kim için uygun

Görünmez diş teli yönteminde braketler dişlerin ön yüzüne değil arka yüzüne takılır. Bu şekilde braketler dışarıdan bakıldığı zaman görülmez. Bu diş teli yöntemi tercih edenlerin bir bölümü tarafından tedavi süresini uzattığı gerekçesi ile eleştirilsede görsellik açısından tercih edildiği için çok büyük beklentiler içerisine girilmez. Zaten bu tedavi yöntemini kullananların büyük bir bölümü de oldukça mutlu oluyorlar. Görünmez diş teli dışında görsellik nedeni ile tercih edilen başka bir yöntemde indirekt bonding yöntemidir. Bu yöntemde braketler direk olarak dişlere monte edilmezler. Bir kalıp üstüne monte edilirler ve kalıp dişlere uygun şekilde takılır. Bu yöntemde hasta diş telini çıkarma imkanına sahip olur. Bu kalıp üstüne genellikle şeffaf braketler monte edilir bu şekilde de görsellik yakalanmış olur. Bu tedavi yöntemi diğer tedavi yöntemlerine göre daha pahalı bir yöntemdir.

Görünmez diş teli söylediğimiz gibi genellikle görünüme önem verenler ve çocuklar tarafından tercih edilir. Ancak şunu belirtmekte fayda var söz konusu sağlık ise görselliğin çok da bir önemi yoktur. Maksat sağlık sorununu gidermek olmalı. Sırf görsellik nedeni ile diş teli tedavisinden vazgeçenleri bu konularda bilinçlendirmek çevrelerinde bulunan insanlara ve ebeveynlerine düşer. Çünkü hiç tahmin etmediğiniz bir sağlık sorunu hiç beklenmedik boyutlara ulaşabilir. Böyle bir durumda geriye dönmesi imkansızdır. Herkes önce sağlığını sonra görselliğini düşünmelidir. Ancak zamanla insanları rahatlatacak yöntemler ortaya çıkarılmaktadır buda tıpın görevidir. Görünmez diş teli tedavisi de bu düşüncenin bir ürünüdür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*