Google Algoritması Neden Önemli?

World Wide Web’te  faydalı bilgi bulmak çoğumuzun hafife aldığı bir şey.  Netcraft’a göre neredeyse 150 milyon aktif Web sayfası var. Bu sayfalardaki faydalı bilgiyi elekten geçirerek bulma işi oldukça zahmetlidir. Bu yüzden arama motorları karmaşık algoritmalar (bilgisayarlara atanmış görevleri nasıl tamamlayacağını söyleyen matematiksel talimatlar) kullanır.

Google algoritması sizin için arama yaparken kullandığınız anahtar sözcükleri içeren Web sayfalarını tarar, daha sonra da sayfada kaç tane anahtar sözcük olduğu gibi çeşitli faktörlere dayanarak her sayfaya bir sıra atar. Sırası daha yüksek atanmış olan sayfalar Google arama motoru  sonuç sayfasında (SERP) daha önce görünür yani aramanızla ilgili en iyi bağlantılar teorik olarak arama sonuçlarında başlarda listelenenlerdir. Google aramalarında öncelikli listelemeye sahip olmak web sitelerinin trafiğinin ve görüntülenmesinin artmasını sağlar. 2007 yılında Google en çok ziyaret edilenlerde Microsoftu geride bıraktı. Bu kadar yoğun trafik söz konusu olunca Google SERP’de iyi bir yer edinmek sayfanın ziyaretçilerinde ciddi bir artışa sebep olabilir.

Google anahtar sözcük arama fonksiyonu diğer arama motorlarına benzer yapıdadır. Spider (örümcek) veya crawler (sürüngen) denilen Web’i dolaşan otomatik programlar bağlantıdan bağlantıya dolaşır ve belirli anahtar kelimeleri içeren bir indeks sayfası oluşturur. Google, kullanıcı bir arama  yaptığında bu indeksi  kaynak alır. Arama motoru, kullanıcının arama terimlerindeki aynı sözcükleri içeren  sayfaları listeler. Google spiderları içeriği özgün olan ve yönlendirme yapan (sadece gelen trafiği farklı bir Web sitesine yönlendirmek için mevcut olan siteler) Web sayfaları arasındaki farkı belirlemek gibi birçok gelişmiş özelliğe de sahiptir.

Anahtar kelimenin yerleşimi Google’ın siteleri bulmasında rol oynar. Google her sayfada anahtar kelimeleri arar ama bazı kısımlar diğerlerinden daha önemlidir. Web sayfasının başlığında anahtar kelimeyi barındırmak iyi bir fikirdir. Google ayrıca başlıklarda da anahtar kelime arar. Başlıklar boyutuna göre gelir ve daha büyük başlıklardaki anahtar sözcükler diğerlerine göre daha değerlidir. Anahtar kelime dağılımı ayrıca önemlidir. Webmasterlar anahtar kelimeleri çokça kullanmak yerine  bir sayfa boyunca düzenli olarak kullanmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*