Gıda Alerjisi Bebeklerde Görünürse Ne Yapmak Gerekiyor?

İnsanların günlük hayatlarında standart olarak tükettikleri besinleri, bazı kişilerin bünyelerinin zararlı olmamasına rağmen zararlı madde olarak algılayıp, o besine karşı korunma pozisyonuna geçmesine gıda alerjisi adı veriliyor. Gıda alerjisi genel olarak insanların bebeklik ve çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan bir rahatsızlık olmasına rağmen, çeşitli sebeplerle anne karnındayken veya daha ileri yaşlardayken de kişilerde görülebiliyor. Bireylerin ailelerinde bulunan egzama gibi rahatsızlıkların doğacak çocuklarda gıda alerjisine yakalanma riskini de %20 kadar arttırdığı yapılan araştırmalar sonucu uzmanlar tarafından ortaya koyuluyor. Yumurtadan başlayıp süte kadar her türlü yiyecekte etkisini göstere bilen bu rahatsızlık kişilerin hayatlarında büyük sorunlara sebep oluyor, özellikle bebeklerde ise fark etmekte gecikildiği durumlarda hayatların kabusa dönüşmesine neden oluyor. Hal böyle olunca insanların doğan bebeklerinde gıda alerjisi belirtileri gördükleri takdirde, en kısa sürede uzmanlara başvurmaları önerisi yapılıyor.gıda alerjisi, bebeklerde gıda alerjisi görülmesi, bebeklerde gıda alerjisi görünürse ne yapılır

Gıda Alerjisi Belirtileri  

İnsanların hayatlarının gidişatını ve günlük tükettikleri yiyecek içecekleri sürekli olarak sorgulamalarına neden olan bu rahatsızlığın, Bebeklerde ortaya çıkan ve araştırmalar sonucu kanıtlanan belirtileri biliniyor. Genele anlamda bebeklerde egzama veya diğer cilt hastalıkları ile karıştırılma ihtimali olsa da, gıda alerjisi olan bebeklerin ağız, burun çevrelerinde oluşabilecek kızarıklıklar ve vücudun tamamında görülebilecek kırmızı kabarcıklar meydana geldiğinde ebeveynlerin bu ihtimali akıllarına getirip doktora danışmaları gerekiyor.

Gıda Alerjisi Olan Bebekler

Her anne babanın korkulu rüyası olan bu ciddi rahatsızlığın belirtileri fark edildiği anda uzmana gidilerek çeşitli gıda alerjisi testlerinin yaptırılması gerekiyor. Yapılan gıda alerjisi testlerinde sonra alerjiye sebep olan besinin saptanması ile kişilere bu besine karşı önlem almaları belirtiliyor. Bebeklerde gıda alerjisi izlerine rastlanıldığında ailelerin ilk olarak çocuğu rahatsızlığa sebep olan gıdadan uzaklaştırmaları öneriliyor. Bunu yaparken bebek hala süt içiyorsa annenin yediği her türlü besin, sahip olduğu sütün bileşenlerine eklediği için annenin de kesinlikle o gıdadan uzak durması ve tüketmemesi gerekiyor. Zarar veren gıdadan bebekle anne babaları tarafında 5 yaşına kadar uzak tutulmaları dahilinde büyük oranda hastalık kendiliğinden geçme eğilimi gösteriyor. Her 20 bebekten 1’inde rastlanılan bu rahatsızlığın sonuçları aileleri korkutsa da uygulanacak bu yöntemler sayesinde çocuğu güvenle yaşatabilmek mümkün.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*