Eşek Arısı İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Eşek arıları doğada birçok farklı renkte görülmektedir. Cinsine göre renk farklılığı gösteren bu arılar doğada maviden siyaha ve metalik yeşile kadar farklı renklerde görülürler. Boyları genel olarak aynı gibi gözükse de mikroskobik farklılık vardır. Eşek arıları yalnız ve sosyal olarak iki guruba ayrılırlar. İsminden de anlaşılacağı üzere sosyal eşek arıları karıncalar gibi koloniler halinde yaşarlar. Bazı arılar diğer böcekleri öldürerek beslenir veya bu böcekleri larvalarını beslemek için kullanırlar. Eşek arıları tarım alanlarında sevilen canlı türlerindendir. Çünkü polen taşıyıcı bir canlıdır ve diğer haşerelere karşı da önlem olarak kullanılır.eşek arısı ilaçlama, eşek arısı ilaçlaması yapımı, eşek arası nasıl ilaçlanır

Eşek arıları genel olarak sokmazlar fakat tehlikede olduklarını düşündükleri an sokarlar ve bazı insanlarda bu büyük alerjik etkilere sebep olur. Arılar kış aylarında öldükleri için gelecek yıl dünyaya gelecek şekilde kraliçe arı döllerler ve bu kraliçe arı döllenerek yumurtlar ve diğer larvaların dünyaya gelmesini sağlar. Dünyaya gelen bu arılar kovanı idame ettirerek işçi arı rolünü üstlenirler. Eşek arılarının evin etrafında fazlalaşması ve küçük kovanların görülmesi gelecek olan arı istilasının bir habercisidir. İnsanlar için aslında yararlı olan bu arı türü diğer haşere türünün kontrol altında tutulması için parazit olarak kullanırken aynı zamanda da polen taşıyıcı olarak görev alır.

Peki, eşek arılarının çoğalmasını ve istilasını nasıl önleyebiliriz? Eşek arısı istilasını önlemek kolay bir şey değildir.. Eğer evinizin veya çiftliğinizin yakınlarında bir arı kovanı bulursanız bütün açık yerlerinizi kapatarak veya özel kıyafetler kullanarak kovan yakınına bir ateş yakabilirsiniz. Ateşten çıkacak olan duman onları o bölgeden uzaklaştıracaktır. Fakat bu kısa süreli bir çözümdür ve kalıcı bir çözüm için destek almanız gereklidir. Haşere ilaçlama firmaları bu konuda sizlere yardımcı olabilirler. Kullandıkları ilaç sayesinde hem arı istilasından hem de diğer haşerelerden kurtulabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*