En Ölümcül Uçak Kazaları

Uçaklar ulaşımı oldukça kolaylaştırmış günleri alan yolculukları saatlere indirmiştir. Fakat birçok kişi de uçağa bindiği zaman uçak kazası olursa ne yaparız tedirginliğindedir. Bu yazımızda tarihteki en ölümcül uçak kazaları incelenecek.

Tenerife Faciası

Tarihler 27 Mart 1977’yi gösterdiğinde İspanya’da tarihin en ölümcül uçak kazası yaşandı. KLM Boeing 747 kalkış halindeyken henüz pisti terk etmemiş olan Pan Am ile çarpıştı ve bu çarpışma sonucunda 583 kişi hayatını kaybetti.

Japon Hava Yolları uçuş 123

Uena Japonya’da 12 Ağustos 1985 tarihinde yaşanan kazada Boeing 747SR tipi uçak kalktıktan tam 12 dakika sonra dikey kuyruğun çok büyük bir kısmı koptu. Pilotlar yoğun çaba gösterip 32 dakika boyunca uçağı uçurmayı başarsa da en sonunda uçak düştü ve 520 kişi öldü ve bu kazadan sadece 4 kişi kurtuldu. Bu kaza da tarihte bir uçakta ölen en çok kişi sayısına sahip olan kaza oldu.ölümcül uçak kazaları, ölüm uçak kazaları neler, hangi kazalar ölümcül

Yeni Delhi Kazası

Tarihler 12 Kasım 1996’yı gösterdiğinde Hindistan’da Suudi Arabistan’a ait olan Boeing 747 ile Kazakistan’a ait olan İlyushin 76’in havada çarpışması sonucunda toplam 349 kişi hayatını kaybetti.

Türk Hava Yolları uçuş 981

Türk hava yollarına ait olan DC 10’un kargo kapısı uçağın kalkışından kısa bir süre sonra açıldı. Tarihler 3 Mart 1974’ü gösterdiğinde bu uçak Paris’in dışına düştü. Ermenonville hava faciası olarak da geçen bu olayda 346 kişi yaşamını yitirdi.

Hindistan Hava yolları uçuş 182

23 Haziran 1985 tarihinde yaşanan bu kazada Hindistan’a ait olan uçak İrlanda’da düştü. Bu uçağın düşme sebebi de Hindistan’dan kalkarken teröristler tarafından içine bomba konulması ve İrlanda hava sularındayken bu bombanın patlamasıdır. Patlama sonucunda 329 kişi yaşamını kaybetmiştir.

Görüldüğü üzere bu tür büyük kazaların hepsi oldukça geçmiş tarihlerde yaşanmıştır. Günümüzde uçak kazalarının sayısında her geçen yıl azalış gösterdiğini söylemek mümkündür ve bunun için de çalışmalar yapılmaya devam etmektedir. Bu tür kazalar bu sektördeki firmaların kendilerini daha çok geliştirmesi gerektiğini de gösteren durumlar olarak tarihte yerini almıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*