Emzirme İle İlgili Yanlış Bilinenler

Emzirme ile ilgili olarak halk arasında, duyulan ve bilimsel dayanağı olmayan bilgiler hakimdir. Bu tür şeyler, komşular ya da yaşlılar tarafından duyulmuş olabilir. Bunlardan bazıları aşağıda açıklanmıştır.

YANLIŞ#1: “DAHA FAZLA SÜT ÜRETİMİ İÇİN DAHA FAZLA SÜT İÇİLMELİDİR”

Bu doğru değildir. Yeterli miktarda alınan herhangi bir yiyecek türü, gerekli olan süt üretimi için yeterlidir. Bebeğin fazla miktarda emmesi, daha fazla süt akışına yol açar. Daha fazla süt üretimi için rezene çayını deneyebilirsiniz.bebek emzirme, bebek emzirmede yanlış bilinenler, emzirme hakkındaki yanlış bilgiler

YANLIŞ#2: “KÜÇÜK GÖĞÜSLER YETERLİ SÜT VERMEZLER”

Başarılı emzirme, meme boyutuna bağlı değildir. Göğüslerinizin büyüklüğü, cilt altındaki yağ tabakası ile ilgilidir. Tüm kadınlarda yeterli süt üretimi için yeteri kadar meme bezi vardır ve süt üretimi buna bağlıdır.

YANLIŞ#3: “EMZİRME SIRASINDA BAZI GIDALAR SINIRLANDIRILMALIDIR”

Emzirme sırasında en sevdiğiniz yemekleri yiyebilirsiniz. Bazı insanların, bazı gıda ürünleri tüketmekle bazı sorunlar yaşayabişlirler fakat büyük çoğunluk ise yaşamaz. Belli bir şey, çocuğunuzda bazı sorunlara neden olursa, küçük miktarlarda yemeye çalışın. Sorun sürekli tekrarlanırsa o zaman yemeyi durdurabilirsiniz.

YANLIŞ#4: “EMZİRME SIRASINDA SOĞUK SU KULLANMAK ZARARLIDIR”

Bu inancın, hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Bu konuyu, kendinizde deneyerek de yanlış olduğu ispat edilebilir. Anne soğuk su içtiğinde, bebeğin soğuk alması yada yakalanması inancı doğru değildir.

YANLIŞ#5: “EĞER İLK BEBEK ANNE SÜTÜ İLE BESLENMİŞSE, İKİNCİ BEBEĞİN ANNE SÜTÜ İLE BESLENMESİ MÜMKÜN OLMAZ”

Bu yanlıştır ve emin olabilirsiniz. İlk bebek anne sütüyle beslenmese dahi, ikinci bir bebeğin anne sütü ile besleneceğine emin olabilirsiniz.

YANLIŞ#6: “ANNE SÜTÜ ÜRETİMİ ÜÇ GÜN SONRA BAŞLAR”

Bu doğru değildir. ‘Kolostrum’ denilen ilk sarımsı, kıvamlı süt, bebek için çok önemli ve iyidir. Bu süt kuvvetlidir ve bebek için ilk üç gün için yeterli olacaktır. Bazı kimseler bu ilk sütü sağarak atmakta ve bebek için zararlı olduğunu dile getirmektedir. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*