Ebeveyn Tartışmalarının Çocuklarda Olumsuz Etkisi Nedir?

Çocuğumuza doğru ve yanlış davranışları erken yaşlarda öğretmeli ve ilk eğitimin aile de başladığını unutmamalıyız. Davranışlar ilk başladığı andan itibaren alışkanlık kazanmasına fırsat vermeden engel olmalıyız. Çocuğumuzun yanında eşimizle, çevremizdeki insanlar ile şiddetli tartışmalara girmeyip sakin tavırlar sergilemeliyiz. Eğer tüm müdahalelere ve uyarılara rağmen aynı tavırlar saldırganlık ve tepkiler devam ediyor ise uzman ile görüşülmeli gerekli yardım alınmalıdır.anne baba tartışmasının çocuklara etkisi, ebeveyn tartışmasının çocuklara etkisi, tartışmalardan çocuklar nasıl etkilenir

Bu tarz davranışların ileri yaşlarda teşkil etmemesi için başladığı anda gerekli önlemler alınmalı sert tepkiler, şiddet vb. gösterilmeden çocuğa normal yaklaşımlar ile davranışının ne denli yanlış olduğu bu davranışı yapmaması gerektiği ve yaptığı takdirde doğuracağı sonuçları anlatmalıyız. Kavga ile büyüyen çocuk ileride hırçın olacaktır. Çevresine sürekli olarak saldırma hissi ile yaşayacak ve buda hayatını olumsuz olarak etkileyecektir. Psikolojik açıdan çocuğunuzun geleceğini düşünüyorsanız tartışmalarınızı çocuklardan uzak noktalarda yapmalı ve onlara yansıtmamalısınız. Her aile de sorunlar olabilir. Bu sorunları ortak karar ile aşmayı denemeli ve çocuklarınız ile mutlu yaşamayı seçmelisiniz.

Uzman Desteği Almak Önemli

Uzman yardımı ile daha etkili bir anlatım ve konuşma biçimi sağlayarak çocuğumuz içinde etkili olan cümleleri örnekleri verip onun bu davranışın son derece uygulanmaması gereken bir davranış olduğunu kavramasını sağlamalıyız. Erken yaşta bu şekilde çabaladığımız taktirde çocuklarımıza doğruyu yanlışı öğrettiğimiz zaman ileri de her şey onlar için de bizim içinde daha kolay olacaktır. Uzman desteğini eşiniz ile birlikte almalısınız.

Çocuk Gelişiminde Ebeveyn Rolü

Sağlıklı, aklı başında ve uysal çocuklar yetiştirmek biz ebeveynlerin elinde olmakla beraber çevresel faktörlerin de elindedir. Bu durumda kendimiz ve çocuğumuz için uyguladıklarımızın yanı sıra çevremize de dikkat etmeli, yanlış örnek olmamalıyız. Yeri geldiğinde aile içindeki saldırgan davranışları gördüğümüz zaman herkesin içerisinde değil de çocuğumuzla yalnızken onunla konuşmalı onu uyarmalı ve toplum içerisinde onu incitmemeliyiz. Sağlıklı bir ailede büyüyen çocuk kişisel gelişim açısından da kendisini güvenle yetiştirir. Bunun için aile içi sorunlarınızı çocuklarınızın yanında değil ayrı bir ortam içerisinde tartışın ve çözüme kavuşturun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*