Dünyada Paintball Oynama Durumu

Günümüz dünyasının üçte ikisi Paintball oynamaktadır. Amerika, Asya ve Avrupa’da yaklaşık olarak 13.600.000 adet kayıtlı Paintball oyuncusu bulunmaktadır. Paintball yapılan araştırmalara göre dünyada en çok rağbet gören 3. Ekstrem spor olmaktadır ve yapılan araştırmalara göre Amerika’nın en popüler 4. Spor faaliyetidir. Paintball şuanda dünyada 104 farklı ülkede yapılmaktadır. Dünyada 9250 adet kayıtlı profesyonel takım bulunmaktadır. Dünyada 3734 adet uluslararası standartlara uygun saha bulunmaktadır. Paintball dalında 15 adet uluslararası turnuva ve 11 adet uluslararası lig bulunmaktadır. Dünyada 537 adet üniversitelerde Paintball kulübü vardır. Dünyada 3482adet Paintballa ilgili satış yapan mağaza bulunmaktadır. İnternet ortamında yaklaşık olarak 18237 adet internet sitesi vardır. Dünyada 11 tane Paintball topu üreticisi ve 74 tane Paintball ekipmanları üreticisi bulunmaktadır. Dünya genelinde Paintballun bu kadar gelişmesiyle beraber bu gelişimin bizim ülkemize de faydaları olmuştur. Ülkemizdeki Paintball işletmeleri yapmış oldukları yenilik ve gelişimle beraber bizimde daha iyi ve bu gerçekleşen turnuvalar içinde yer almamızda bir adım daha atmış olmaktayız. İstanbul’da bulunan Maltepe Paintball bu gelişimi daha da yukarlara çıkarmak için kendi ekipleriyle beraber büyük bir mücadele göstermekteler.   paintball oynama, dünyada paintball duruumu, paintball nasıl oynanır

Türkiye’de Paintball sporunun gelişimi

Türkiye’de Paintball 2006 yılında bir spor olarak kabul edilmiştir. Avcılık ve atçılık federasyonuna bağlanmıştır. Federasyon kurulmadan önce Türkiye’de özel ligler vardı. Federasyonun kurulmasıyla beraber özel ligler kaldırılarak Türkiye Paintball ligi oluşturulmuştur. Böylece Paintball oyuncuları lisanslı birer sporcu olmaya başladılar. Yapımız gereğince Paintballa yatkınlığımızdan dolayı gelişimi daha da hızlanmıştır. Günümüz Paintball sahaları oldukça revaçta, boş zamanını değerlendirmek isteyen arkadaş grupları, şehrin sıkıcılığından yorulmuş olanların tercih ettikleri Paintball bu tarz kuruluşların ilerlemesine daha da fayda sağlamaktadır. Ülkemizde bazı şirketlerde takım çalışması ve azım gibi bazı becerileri aşıladığı için Paintball tercih edilmekte ve buda Paintballun daha hızlı yayılmasını sağlamaktadır. Paintballun  ilk çıktığı yıllarda yapılan önyargıların hepsi şuanda kırılmış durumdadır. İlk yayılmaya başladığında insanların tehlikeli olduğuna dahil tereddütleri vardı fakat daha sonradan aslın da düşünüldüğü gibi olmadığı hatta kurallara tamamen uyulduğunda risksiz ve eğlenceli bir oyun olduğu anlaşılmıştır. Paintball ülkemizde en yaygın aktivitelerin bulunduğu yerler İstanbul ve çevresidir. Bu bölgelerden başlayarak ülkenin geneline yayılmaya başlamıştır. Paintball İstanbul da yapmış olduğu reklamla beraber ilk olarak en kalabalık şehirde kendisini duyurmuştu. Sonuç olarak 2006 dan dan itibaren hayatımızda olan Paintball bu kısa sürede hem kendisini geliştirdi hem de resmi olarak federasyona bağlı olarak çalışmalar göstermektedir. İleriki zamanlarda daha da gelişeceğini de şimdiden bize göstermektedir.

Paintball en ucuz nerde oynanır?

Arkadaş gruplarıyla beraber yapılan ve açık havada oynanan Paintball şuanda herkesin gözdesi olan bir oyun türüdür. Paintball bir aksiyon oyunu olmasının yanında açık havada oynanmasıyla da sevenlerinin daha çok ilgisini çekmektedir. Paintball fiyat bakımından verdiği konsept farklılıklarından dolayı her işletmede farklı farklı fiyat düzenlemeleri bulunmaktadır. Fakat aynı bölgede bulunan işletmeler rekabet için kendilerine göre değişik kampanyalar yapabilmektedir. Örneğin; A işletmesinde 50 mermiyle başlayan fiyatla B işletmesinde 60 mermiyle başlayarak daha fazla rağbet görmeyi amaçlamaktadırlar. Bulundukları bölgede tek olan işletmelerde ise bu fiyat daha fazla olabilmektedir. Eğer Paintball oynamak istiyorsanız ilk olarak fiyat araştırmasını iyi yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Sonuç olarak Paintball fiyatları bulundukları bölgeye, işletmenin donanımına, yapılan kampanyalara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat uygulanan fiyatlar genel olarak birbirlerine yakındır. Paintball işletmelerinin uyguladıkları indirimler müşteri potansiyelini artırmakla beraber Paintballa olan ilgiyi de artırmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*